Hurikán Maria dorazil na Portoriko. Úřady se obávají katastrofy, jakou nezažily celé generace

Hurikán Maria před Portorikem zeslábl na čtvrtý z pěti stupňů. Přesto podle amerického Národního centra pro hurikány zůstává extrémně nebezpečný. Hurikán se k východní pobřeží dostal kolem jedné hodiny odpoledne našeho času, pak bude pokračovat k Dominikánské republice. Portorické úřady důrazně varovaly, aby se lidé před bouří schovali do nouzových přístřešků.

San Juan (Aktualizováno: 12:55 20. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Maria, který poničil ostrovy Dominika a Guadeloupe, opět zesílil a blíží se k Panenským ostrovům. | Zdroj: Reuters

Dosud bouře Maria podle úřadů připravila o život nejméně dva lidi v prefektu Guadeloupe, podle nepotvrzených zpráv má ale na svědomí přinejmenším šest mrtvých. Bouře způsobila rozsáhlé záplavy a výpadky elektřiny.

Meteorologové očekávají, že Maria způsobí na Portoriku mnohem větší škody než předchozí hurikán Irma.

Portoriko podle guvernéra Ricarda Rosella ještě nikdy nic tak hrozného, jako bude Maria, ve své moderní historii nezažilo. Uvedl, že hurikán „ostrov zasáhne s takovou silou a prudkostí, jakou neviděly celé generace.“ „Přijdeme o velkou část infrastruktury, budeme muset znovu budovat,“ dodal.

Úřady varují hlavně před létajícími troskami, které po sobě zanechal nedávný hurikán Irma, jehož střed se ostrovu vyhnul. Hrozí taky přívalové deště a sesuvy půdy.

Ukryjte se, nebo zemřete

Obyvatelé Portorika už dříve ve středu dostali pokyn k evakuaci některých pobřežních oblastí. Týká se zvláště lidí žijících v dřevěných bungalovech bez stabilních základů. Maria bude totiž zřejmě nejsilnější hurikán, jaký zasáhne Portoriko za posledních 85 let - v roce 1932 se nad Portorikem prohnal hurikán Georges, který patřil do kategorie tři.

Hurikán Maria (na snímku dole) a hurikán Jose. | Zdroj: Reuters

Guvernér Rosello vyzval obyvatele ostrova, aby se okamžitě přesunuli do nouzových přístřešků, zvlášť pokud žijí v záplavových oblastech nebo v nestabilních domech. Doslova jim poradil, aby se ukryli, nebo zemřou. Do jednoho z oficiálních nouzových center se přesunula i Grisele Cruzová:

„Pro náš ostrov to bude opravdu katastrofa. V mnoha částech Portorika nefunguje kvůli předchozímu hurikánu Irma elektřina. Někde jsme pořád i bez vody. Dokážete si to teď představit. Katastrofa. Myslím, že budeme bez základních služeb hodně dlouho,“ uvedla.

Dělníci odstraňují popadané stromy na ostrově Guadeloupe poté, co se přes něj přehnal hurikán Maria. | Zdroj: Reuters

Pokud by Maria výrazně poškodila infrastrukturu, mohlo by to mít vážné následky i pro oblasti zasažené už dřív Irmou, protože právě z tohoto ostrova tam putuje velká část pomoci.

Odstřižené ostrovy a záplavy

Nejsilněji bouře zatím udeřila na Dominiku. Tamní premiér Roosevelt Skerrit na svém facebooku napsal, že vítr odnesl střechu téměř všem lidem, se kterými mluvil. Několik dní tam nejspíš nebudou fungovat přístavy ani letiště. 

S Dominikou se podle amerického tisku stále nelze spojit, informace z místa přicházejí pouze prostřednictvím radioamatérů. Média v oblasti uvedla, že na ostrově, kde žije asi 72 tisíc lidí, je zničeno 90 procent budov.

Záplavy a sesuvy půdy Maria vyvolala taky na Svaté Lucii. Zasažený je i francouzský Martinik. Hlavní město ostrova zaplavily přívalové deště a po silném větru jsou v ulicích trosky, jak potvrdila i tamní obyvatelka Lena: „Je to tu zdevastované, nikdy jsem v takovém stavu Fort-de-France neviděla. Překvapilo mě to, i když to možná nebylo tak strašné, jak jsme vzhledem k síle větru a rozbouřenému moři očekávali.“

Ve středu v noci místního času ave čtvrtek by hurikán Maria měl projít okolo severního a severovýchodního pobřeží Dominikánské republiky. Na určení toho, jestli zasáhne i kontinentální území Spojených států, je podle amerického Národního střediska pro hurikány ještě příliš brzy.

Ondřej Klapal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme