Hurikán Maria míří k Dominikánské republice. Nechal za sebou nejméně deset obětí

Počet obětí hurikánu Maria, který postupuje Karibikem, stoupl na deset poté, co jednoho mrtvého oznámilo Portoriko. Nyní se blíží k severovýchodnímu pobřeží Dominikánské republiky rychlostí asi 19 kilometrů za hodinu. Hurikán Maria je nyní na druhém stupni hurikánové škály, meteorologové ale očekávají, že během dne opět zesílí na kategorii tři. Nyní ho provází vítr o rychlosti až 175 kilometrů za hodinu.

San Juan (Aktualizováno: 7:20 21. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Maria se ve čtvrtek přehnal přes Portoriko a zeslábl, dál ale pustoší Karibik | Zdroj: Reuters

Hurikán Maria je nejsilnější tropickou bouří, která za více než 80 let zasáhla Portoriko. Toto území v karibské oblasti pod správou USA, na němž žijí asi 3,3 milionu obyvatel, zasáhla Maria s intenzitou čtyři. Vítr dosahoval rychlosti v nárazech až 250 kilometrů za hodinu.

Větrná smršť smíšená s deštěm způsobila na Portoriku lokální záplavy a zcela vyřadila z provozu na celém ostrově elektrickou síť, která byla už poničena hurikánem Irma před dvěma týdny. Úplná obnova dodávek elektrické energie bude podle starostky metropole Carmen Yulinové trvat několik měsíců.

Guvernér Portorika Ricardo Rosselló informoval, že hurikán Maria způsobil na Portoriku smrt jednoho muže, jehož zasáhly letící trosky. Počet obětí tohoto hurikánu v Karibiku tak stoupl na deset. Dva lidé zemřeli na ostrově Guadeloupe a sedm mrtvých potvrdily úřady Dominiky, kde bude ale počet obětí kvůli "naprostému zpustošení" ostrova patrně vyšší.

'Úplná zkáza'

Dominikánská republika, kterou hurikán zasáhne dnes, už vyhlásila maximální pohotovost. Lidé dnes nepůjdou do práce a děti do školy. Asi 4000 turistů z letovisek Bávaro a Punta Cana bylo preventivně evakuováno do hotelů v metropoli Santo Domingo.

Hurikán podle tamního ředitele agentury pro zvládání katastrof Abnera Gomeze poškodil všechno, co mu stálo v cestě. „Až budeme moct jít ven, najdeme náš ostrov zničený,“ řekl Gomez.

Hurikán Maria (na snímku dole) a hurikán Jose. | Zdroj: Reuters

Starosta města Catano na severní pobřeží Portorika oznámil, že smršť zničila osmdesát procent staveb. „Tohle je úplná zkáza,“ uvedl mluvčí portorického guvernéra Carlos Mercader.

Maria je zřejmě nejsilnější hurikán, jaký zasáhl Portoriko za posledních 85 let. V roce 1932 se nad Portorikem prohnal hurikán Georges, který patřil do kategorie tři.

Guvernér Portorika Ricardo Rossello už dříve požádal amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ostrov označil za místo přírodní katastrofy. „Bůh je s námi. Jsme silnější než nějaký hurikán,“ napsal na twitteru Rossello.

Zní jako žena křičící z plných plic

Fotograf časopisu National Geographic Mike Theiss z hotelu v metropoli San Juan hlásil, že bouře vydává vysoký kvílivý zvuk. „Zní jako žena, která křičí z plných plic," popsal CNN tento lovec bouří.

Záchranáří na ostrově Portoriko pomáhají lidem schovat se před hurikánem Maria | Zdroj: Reuters

„Slyším, jak zde v San Juanu odlétávají střechy. Vidět je jen na několik stop," uvedla z místa zpravodajka CNN.

Obyvatelé některých pobřežních oblastí Portorika byli evakuováni. Týkalo se to zvláště lidí žijících v dřevěných bungalovech bez stabilních základů. Do bezpečí v různých ubytovnách se proto nyní uchýlilo asi 11 tisíc lidí.

Záchranáři pak podle CNN obdrželi mnoho telefonátů s žádostí o pomoc, ale sami už kvůli vlastnímu bezpečí nemohli vyjíždět.

Portoriko se podle BBC potýká s dluhy ve výši 73 bilionů dolarů, škody po hurikánu by tak mohly finanční krizi ještě zhoršit.

Maria zeslábla na druhý stupeň

Maria postupně zeslábla na třetí, a pak dokonce podle agentury AP i na druhý stupeň z původně nejsilnějšího pátého, stále je ale velmi nebezpečná. Podle amerického Národního centra pro hurikány by ale znovu mohla nabrat na síle.

Hurikán předtím zasáhl Dominiku, kde zahynulo nejméně sedm lidí, a Guadeloupe, kde zemřeli dva lidé. „Přišli jsme o všechno, co se dá za peníze koupit," uvedl podle BBC premiér Dominiky Roosevelt Skerrit.

S Dominikou se ale podle amerického tisku stále nelze spojit, informace z místa přicházejí pouze prostřednictvím radioamatérů. Média v oblasti uvedla, že na ostrově, kde žije asi 72 tisíc lidí, je zničeno devadesát procent budov.

Maria je třináctou pojmenovanou letošní bouří v Atlantickém oceánu a čtvrtým hurikánem, který se nachází na třetím nebo vyšším stupni pětistupňové škály.

Prvním byl letos hurikán Harvey a následovaly hurikány Irma a José. Irma, která zasáhla Karibik začátkem září, navíc postupovala po zhruba stejné trase jako nyní Maria. Letošní počet hurikánů je zatím podle amerického Národního centra pro hurikány nadprůměrný.

Marie Machytková, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme