Maria zdevastovala ostrov Dominika. Hurikán pátého stupně teď míří k Portoriku

Hurikán Maria znovu zesílil na nejvyšší možný pátý stupeň. Zároveň zasáhl první ostrovy východního Karibiku. Podle amerického Národního centra pro hurikány je extrémně nebezpečný. Doprovází ho vítr o rychlosti až 260 kilometrů v hodině. Maria se bude podle předpovědí v příštích dnech pohybovat po podobné trase jako před dvěma týdny hurikán Irma, který ve Spojených státech připravil o život desítky lidí. A místní nejsou připraveni.

Roseau (Aktualizováno: 12:50 19. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Maria je extrémně nebezpečný, varuje centrum pro hurikány. Snímek z 18. září kolem páté hodiny odpoledne našeho času | Zdroj: NOAA

Ostrov Dominika zasažený největší silou hurikánu Maria hlásí rozsáhlé škody. Zatím nejsou žádné informace o tom, že by hurikán někoho připravil o život.

Premiér státu Roosevelt Skerrit na facebooku napsal, že hurikán provází neúprosný vítr, který trhá plechové střechy pobřežních domů. Bouře pak utrhla střechu i jeho domu, který poté začala voda zaplavovat. Sedm minut nato napsal, že byl zachráněn.

Úder hurikánu na ostrově Dominika pak televizi CNN popsal i mluvčí premiéra Charles Jong: „Žijeme v převážně betonovém domě, ta stavba se celá třese. Nedá se vůbec popsat, co cítíme. Zvuky zvenčí působí jako tornádo. Za okny slyšíme lámání stromů, nárazy různých věcí do zdí a do dveří. Zevnitř to působí jako zemětřesení. Máme sice zabedněná okna, ale přesto dovnitř napršelo asi pět centimetrů vody.“

Maria zasáhla také sousední ostrov Guadeloupe a zeslábla na hurikán čtvrté kategorie, později ale znovu zesílila na nejvyšší stupeň. Nyní bouře směřuje dál k Portoriku a Panenské ostrovy, kde už úřady vyhlásily varování před hurikánem.

'Musíte se evakuovat, nebo zemřete'

Kromě silného deště a hrozících sesuvů půdy se musí ostrovy připravit také na třímetrové vlny. Na ostrovech v celé oblasti jsou uzavřené školy, úřady a letiště. Mnoho lidí už předem opustilo své domovy. Příkaz k evakuaci dostali také někteří obyvatelé Portorika, kteří žijí v dřevěných bungalovech bez stabilních základů.

Lodě musí z vody ven. Muži na ostrově Guadeloupe se připravují na hurikán Maria | Zdroj: ČTK/AP

Maria bude totiž zřejmě nejsilnější hurikán, který zasáhne Portoriko za posledních 85 let. „Musíte se evakuovat, nebo zemřete. Nevím, jak to říci jasněji," varoval šéf bezpečnosti pro Portoriko Hector Pesquera.

„Doporučujeme důsledně sledovat internetové stránky Národního centra pro hurikány. Upozorňujeme také na možnost registrace v Dobrovolné registraci občanů České republiky při cestách do zahraničí. Všechny, kdo se již v dané oblasti nacházejí, vyzýváme, aby dbali pokynů místních úřadů,“ uvedlo na svých stránkách české ministerstvo zahraničí.

Kvůli hurikánu bude dočasně mimo provoz druhý největší teleskop světa Arecib. Vedení observatoře, která se objevila i ve filmu Zlaté oko, se rozhodlo pozastavit veškeré práce.

Muži na ostrově Guadeloupe připravují jeden z domů na hurikán Maria | Zdroj: ČTK/AP

Obyvatelé ostrovů v Karibiku se přitom ještě tak úplně nevzpamatovali z předchozího hurikánu Irma. „Bouři jsme tu měli před dvěma týdny a ještě nejsme připraveni na další. Bude to pro nás tvrdé,“ říká jeden z místních obyvatel.

„Mám strach. Minule jsme se nejhorším škodám vyhnuli, ale některé lidi to zasáhlo opravu silně. Někteří dokonce pořád nemají elektřinu,“ přibližuje další místní obyvatelka.

Hurikán Maria možná ještě zesílí. Je ale spíše pravděpodobné, že intenzita bouře bude v příštích dnech kolísat mezi čtvrtým a pátým stupněm.

Maria je třináctou pojmenovanou letošní bouří v Atlantickém oceánu a čtvrtým hurikánem, který se nachází na třetím nebo vyšším stupni pětistupňové škály. Prvním byl letos hurikán Harvey a následovaly hurikány Irma a José. Letošní počet hurikánů je zatím podle amerického Národního centra pro hurikány nadprůměrný.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme