Hurikán Michael slábne a postupuje do vnitrozemí. Na Floridě zanechal jednoho mrtvého

Hurikán Michael ve Spojených státech zaplavil ulice i domy a lámal stromy i střechy. Dosud nejsilnější hurikán, který kdy zasáhl severozápad Floridy, přinesl zkázu a vyžádal si jednu oběť. Nad jihozápadem amerického státu Georgia ale ve čtvrtek postupně zeslábl z druhé nejsilnější kategorie na pětistupňové škále až na tropickou bouři, kterou nicméně stále doprovází vítr a déšť, uvedla agentura AP.

Miami (Aktualizováno: 8:43 11. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře se posouvá na severovýchod přes Georgii směrem k Jižní a Severní Karolíně. O půlnoci místního času (ve čtvrtek 6.00 SELČ) se oko bouře nacházelo necelých 50 kilometrů jihozápadně od města Macon v centrální části Georgie a živel provázel vítr o rychlosti 112 kilometrů za hodinu. V Georgii meteorologové vydali varování před tornády.

Na severozápadě Floridy zemřel muž, když na jeho dům spadl strom, uvedla mluvčí místního šerifa Anglie Hightowerová.

K troskám vyrazili záchranáři, ale silnice byly na mnoha místech neprůjezdné, mimo jiné kvůli tomu, že na ně spadly sloupy elektrického vedení, doplnila.

Lidé bez proudu

„Bylo to šílené, hrozný hluk. Mysleli jsme si, že se nám každou chvíli rozbijí okna,“ popsal 29letý Vance Beu, který se rozhodl řádění živlu přečkat v Panama City v malém dřevěném domku své matky. Na střechu jejich obydlí spadl strom a vítr byl podle něj tak silný, že zvuky zvenčí připomínaly hluk motoru tryskáče.

Pobřeží Floridy se stále potýká se silným deštěm a hrozí záplavy. Záchranáři se nyní snaží dostat do nejvíce postižených oblastí a zjistit, zda tam neuvázli další lidé či zda tam nejsou zranění, kteří by potřebovali pomoc.

Podle informací serveru BBC je ve státech Florida, Alabama a Georgia na 500 tisíc lidí bez elektrického proudu.

Oko hurikánu dorazilo na pevninu USA krátce před 20.00 SELČ ve středu u městečka Mexico Beach a živel tam způsobil rozsáhlé škody. Spoušť po sobě také zanechal mimo jiné v Panama City Beach, kde vyvracel stromy, elektrické vedení a dopravní značky a ničil domy.

Nemohu tomu uvěřit

Meteorolog z Národního centra pro hurikány z Floridy Dennis Feltgen na facebooku uvedl, že právě Panama City má být nejhůře zasaženým městem. „V historických údajích, datujících se až do roku 1851, není možné nalézt hurikán kategorie čtyři, který by udeřil na severozápadní pás na Floridě,“ dodal.

Ačkoli se někteří obyvatelé zasažených měst evakuovali, jiní na místě zůstali. „Letovisko vedle je kompletně zničené. Okna jsou vysklená. Celá průčelí je pryč,“ řekla americké televizní stanici NBC po telefonu jednapadesátiletá Lisa Dawn Parkerová z Panama City Beach, která se rozhodla přečkat bouři v bytě kamaráda.

Brandon a Sydni Troupeovi se zase chystali otevřít nový obchod s dětskými hračkami. Chtěli pořádat různé události pro rodiny s dětmi. Obchod celý rok zkrášlovali – položili nové podlahy, zrenovovali zdi, vymalovali.

View this post on Instagram

Some damage here in Panama City

A post shared by Joey Hurst (@hurstjoey) on

Jenže teď mají místo obchodu velký strom, který na jejich obchod spadl. „Pořád tomu nedokážu uvěřit. Stále se to snažím zpracovat,“ cituje americká televizní stanice CNN Brandona.

Snad vydrží

Floridský guvernér Rick Scott již dříve varoval, že se jedná o nejhorší bouři za posledních sto let. „Dojde k nepředstavitelné zkáze,“ cituje guvernéra britská BBC.

Pro vládu Spojených států se staly zdrojem obav zejména budovy postavené před rokem 2001, které nejsou dostatečně odolné a silný vítr by nemusely vydržet.

„Hlavně doufáme, že vydrží. A když ne, tak že uvnitř nikdo nebude,“ řekl prezident Donald Trump.

Podle Reuters se jedná o třetí nejsilnější hurikán, který kdy udeřil na pevninu Spojených států – po hurikánu Camille v Mississippi v roce 1969 a hurikán Labor Day na Floridě v roce 1935.

Hurikán už dle předběžných informací zabil nejméně 13 lidí ve Střední Americe – šest v Hondurasu, čtyři v Nikaragui a tři v El Salvadoru.

V září Florence

Hurikán Michael je druhou tropickou bouří v USA v krátkém sledu. V září udeřila bouře Florence se silou hurikánu na východní pobřeží Spojených států. V přímém důsledky zahynulo 30 lidí, nepřímo 23.

Americký The Wall Street Journal škody odhadl někde mezi 38 miliardy dolarů a 50 miliardy dolarů (tedy mezi 850 miliardy korun a jedním biliónem korun).

Hurikán Florence také způsobil ekologické škody. Do řeky Cape Fear, která protéká severokarolínským Wilmingtonem, vyteklo podle odhadů přes 18 milionů litrů splaškové vody poté, co přestala v jedné z čističek fungovat elektřina a co se protrhla hliněná hráz. Při záplavách podle odhadů zahynulo také 3,4 milionu kuřat a 5500 vepřů, jejichž mršiny kazily vodu.

Jaroslav Hroch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme