Hurikán Rita bičuje pobřeží Texasu

Síla hurikánu Rita klesla hned po rozednění v Texasu na druhý stupeň pětibodové škály. V přímořských oblastech na hranici mezi Texasem a Loussianou zjišťují škody. Podle prvních zpráv jsou menší než se během týdne očekávalo. Meteorologové varují, že zejména Texasané by ale neměli Ritu podceňovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek polohy hurikánu Rita v sobotu ráno | Zdroj: ČTK

Obávaný hurikán Rita dorazil k pobřeží Texasu a jihozápadní Lousiany. Zeslábl sice z páté na druhou nejnebezpečnější kategorii, ale větry stále dosahují ničivé rychlosti.

Hasiči v texaském Galvestonu stále bojují s rozsáhlým požárem několika budov v centru města. Plameny z hořících domů nedaleko historického jádra Galvestonu stoupají vysoko k obloze. Situaci komplikuje silná větrná bouře, která je předzvěstí příchodu hurikánu Rita. Při požáru byl podle světových agentur vážně zraněn jeden ze záchranářů. Vzhledem k tomu, že síla větru tam má v příštích minutách vzrůst až na 190 km za hodinu, záchranáři se obávají, že se požár vymkne kontrole.

Původně 60tisícové město Galveston je nyní liduprázdné, obyvatelé udělali co mohli, aby zachránili holé životy, o osudu jejich majetku rozhodne příroda. Největší nebezpečí ale hrozí asi 40 mil východněji. Zpravodajové televizních stanic hlásí rapidně se zhoršující situaci v texaském Beamontu.

Z třísetkilometrového pásu okolo pobřeží Mexického zálivu se s těžkostmi, ale přeci podařilo evakuovat asi 3 miliony lidí. Texaský kongresman, předseda republikánské většiny ve Směnovně reprezentantů tvrdí, že tentokrát jsou Američané na hurikán připraveni.

Desítky tisíc domácností už jsou bez elektrického proudu. Předpokládané škody na rafinériích mohou vyhnat cenu galonu benzínu až na 4 dolary.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Barbora Kroužková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme