Hurikán Rita slábne

Hurikán Rita mířící z Mexického zálivu k pobřeží Texasu v pátek večer zeslábl na kategorii 3. Podle amerického Národního střediska pro hurikány by mohl před tím, než zasáhne jižní pobřeží USA ještě dále slábnout. Nad jihozápadní Louisianu a horní část pobřeží Texasu by se měl dostat v sobotu ráno místního času.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Rita | Zdroj: ČTK

Jednu ze čtvrtí města New Orleans na jihu USA znova zaplavuje voda poté, co přetekla jedna z hrází kolem města. Voda stoupla, když ve městě začalo vytrvale pršet jako předzvěst blížícího se hurikánu. Chudá čtvrť Ninth Ward, která patří k nejníže položeným v New Orleansu, byla nejhůře zasažena už záplavami, které sebou přinesl hurikán Katrina. Ten americké pobřeží zasáhl 29. srpna. Těsně před tím, než hurikán Rita přinesl nový déšť, se z této čtvrti podařilo odčerpat poslední zbytky vody.

Texas a Louisiana se před očekávaným příchodem hurikánu Rita snaží dokončit největší evakuaci v amerických dějinách. Více než dva milióny Američanů opouštějí pobřežní oblasti u Mexického zálivu a na dálnicích do vnitrozemí USA se tvoří nekonečné zácpy.

Nejtragičtější událostí pátku byl požár autobusu, který převážel lidi prchající z pobřeží ohroženého hurikánem. Vyžádal si nejméně 24 mrtvých. Autobus začal hořet na ucpané dálnici jižně od města Dallas a vzápětí se z něj ozvala série explozí. V té chvíli v něm sedělo 38 starších obyvatel a šest ošetřovatelů z pečovatelského domu v Houstonu. Někteří z cestujících používali kyslíkové přístroje, které zřejmě vybuchly, když autobus z dosud neznámých příčin vzplál.

Smrtící bouře se po sto pěti letech opět řítí i na texaský Galveston. 8. září 1900 tam hurikán zabil 8 000 lidí. Před hurikánem Rita tentokrát drtivá většina současných obyvatel města uprchla.

V roce 1900 zničil hurikán v Galvestonu 3 600 domů. Více než čtyřmetrové vlny se mohou opakovat a překonat betonové a kamenné hráze, které se v délce více než pěti kilometrů podařilo za sto let vybudovat. Jen slabou útěchou před předpokládaným zatopením je, že bariéry jsou dnes už patnáct kilometrů dlouhé a město je postaveno na navršeném písku, vytěženém z Mexického zálivu.

Ulicemi Galvestonu projíždějí policejní hlídky. V noci na pátek zatkly muže, který se pokoušel na rozbouřeném moři surfovat. Většina obyvatel však nezapomněla na nejtragičtější americkou přírodní katastrofu, která Galveston postihla před 105 lety, a evakuovala se. Nejhorší hurikán, který kdy potkal nedaleký Houston byla Alicia v roce 1983, při níž zahynulo 21 lidí.

Hurikán Rita v pátek paralyzoval také velkou část rafinérských kapacit v USA. Uzavřelo se patnáct velkých amerických rafinérií a další čtyři zůstávají uzavřené kvůli škodám způsobeným předchozím hurikánem Katrina. Celkem nepracuje skoro třetina amerických rafinérií.

Pomoc postiženým obyvatelům nabízejí i Češi

Pomoc postiženým obyvatelům amerických států u Mexického zálivu je nabízena z řady míst. Patří mezi ně i český honorární konzul v Texasu, který chystá pomoc pro evakuované lidi z Houstonu. Ray Snockhous, který žije ve velkém domě v české a moravské krajanské komunitě West ve středním Texasu je připraven poskytnout základní pomoc více než dvaceti lidem.

Honorární konzul pro Texas Ray Snockhous s manželkou Clarice už nakoupili zásoby potravin tak, aby už nyní mohli začít vařit a ubytovávat evakuované. Českému rozhlasu konzul řekl, že kdokoliv zavolá, tomu pomohou. Problémem je, že část jeho rodiny, včetně syna s manželkou, kteří také cestovali z Houstonu, ještě nedorazila. Stejně jako dva čeští lékaři s manželkami, kteří jsou v Houstonu na studijním pobytu.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů, Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme