Hurikán Rita už dosáhl nejvyššího stupně

Hurikán Rita dosáhl pátého, nejvyššího stupně síly a míří k pobřeží Texasu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány vichr dosahuje rychlosti kolem 260 kilometrů za hodinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Rita

Hurikán Rita | Zdroj: ČTK

Rita představuje podle expertů mnohem větší nebezpečí pro těžbu ropy než předchozí hurikán Katrina. Pokud by Rita nabrala severní směr, s vysokou pravděpodobností zasáhne většinu významných rafinérií na pobřeží Mexického zálivu.

Velké rafinérie se v této oblasti podílejí na výrobě benzínu pro Spojené státy téměř z jedné čtvrtiny. A některé jsou stále ještě mimo provoz po hurikánu Katrina. Spojené státy už teď mají problém s nízkou kapacitou rafinérií a pokud další škody napáchá Rita, budou mít Američané zřejmě velkou nouzi o benzín.

Podle meteorologů by měla Rita udeřit na pevninu v sobotu někde mezi severním Mexikem a západní Louisianou. Federální agentura pro řízení záchranných prací, kterou po poslední katastrofě Američané kritizovali za pomalou a nedostatečnou reakci, už do Texasu vypravila zásilky pitné vody a potravin.

Martin Drtina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme