Hurikán Rita už dosáhl nejvyššího stupně

Hurikán Rita dosáhl pátého, nejvyššího stupně síly a míří k pobřeží Texasu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány vichr dosahuje rychlosti kolem 260 kilometrů za hodinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Rita | Foto: ČTK/EPA

Rita představuje podle expertů mnohem větší nebezpečí pro těžbu ropy než předchozí hurikán Katrina. Pokud by Rita nabrala severní směr, s vysokou pravděpodobností zasáhne většinu významných rafinérií na pobřeží Mexického zálivu.

Velké rafinérie se v této oblasti podílejí na výrobě benzínu pro Spojené státy téměř z jedné čtvrtiny. A některé jsou stále ještě mimo provoz po hurikánu Katrina. Spojené státy už teď mají problém s nízkou kapacitou rafinérií a pokud další škody napáchá Rita, budou mít Američané zřejmě velkou nouzi o benzín.

Podle meteorologů by měla Rita udeřit na pevninu v sobotu někde mezi severním Mexikem a západní Louisianou. Federální agentura pro řízení záchranných prací, kterou po poslední katastrofě Američané kritizovali za pomalou a nedostatečnou reakci, už do Texasu vypravila zásilky pitné vody a potravin.

Martin Drtina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme