Hurikán Stan zabil ve Střední Americe desítky lidí

Hurikán Stan pustoší státy Střední Ameriky od Nikaraguy po Mexiko. Podle nejnovější bilance už si vyžádal nejméně 121 mrtvých. Obětí bude ale asi víc, protože hlavně Guatemala a Mexiko pohřešují mnoho lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky hurikánu Stan v Mexiku | Zdroj: ČTK

Ve středu se hurikán nacházel nad územím Mexika, kde zatím úřady hlásí na 25.000 evakuovaných lidí, řeky vylité ze břehů a sesuvy půdy.

Nejvíce postižen byl zatím stát Chiapas a oblast jeho druhého největšího města Tapachula, kde lijáky a vichřice poničily velkou část infrastruktury i obydlí, z nichž mnohá zavalily voda a bahno. Právě v Tapachule v noci na dnešek zahynulo osm lidí.

V oblasti zasahují záchranáři, armáda i policisté, kteří se snaží dostat lidi uvízlé v domech a na střechách do bezpečí. Úřady odhadují, že bez střechy nad hlavou v důsledku řádění bouře Stan zůstane na 100 tisíc obyvatel.

Ze středoamerických zemí je nejhůře postižen Salvador, kde při sesuvech půdy, záplavách a mořském vlnobití zahynulo 50 lidí. V hlavním městě San Salvadoru pod troskami zavaleného domu zahynula celá rodina, včetně novorozeněte. Z domovů uprchlo téměř 17.000 Salvadořanů.

Honduras hlásí dvě oběti na životech, Nikaragua jedenáct mrtvých. Guatemalský prezident Oscar Berger vyhlásil ve své zemi stav národní katastrofy. Sdělil, že podle nové bilance přišlo v Guatemale o život 50 lidí, záplavy ve více než 88 obcích donutily k evakuaci přes 12.000 obyvatel a bez střechy nad hlavou zůstalo na 26.000 Guatemalců.

Martin Hromádka, Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme