Hurikán vylidnil Washington. Jen aktivisty před Bílým domem neodradí

Hurikán Sandy paralyzoval velkoměsta na severovýchodě Ameriky. New York zažívá historickou záplavu, veřejná doprava nejezdí od Bostonu po Washington. Ulice hlavního města jsou liduprázdné, rušno je ale v některých obchodech. A na řádění živlů vydělávají třeba taxikáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Sandy zasáhl i Washington. Ven vycházejí jen ti, kdo musí

Hurikán Sandy zasáhl i Washington. Ven vycházejí jen ti, kdo musí | Zdroj: Reuters

Ulice Washingtonu bičuje déšť a větrné poryvy nabývají na síle. Hurikán Sandy o sobě dává pořádně vědět. Veřejnoprávní stanice NPR ohlašuje, že taxikáři si mohou v tomto nečasu účtovat k běžnému jízdnému poplatek 15 dolarů. A nejsou jediní, komu řádění živlů tak trochu ekonomicky pomáhá.

Ulice jsou sice většinou prázdné, ale ve obchodě s železářskými a domácími potřeby Strosnyder´s to i teď hučí jako v úle. Vybalují se krabice s monočlánky, na dračku jdou baterky i svíčky. Washingtoňané se do poslední chvíle připravují na očekávané výpadky proudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj Vít Pohanka vyrazil do ulic Washingtonu v době, kdy severovýchodní pobřeží USA zasáhl hurikán Sandy

„Za takovéhle bouře se dělají dobré obchody, ale je to taky pěkný blázinec,“ poznamenává manažerka Shana Baum a dodává: „Pořád přicházejí spousty lidí a skoupí všechno, co se dá. Tržby jsou tak dvoj- až trojnásobné, než je obvyklé.“

Pokud přestane jít proud, zůstane obchod otevřený, jen dokud bude světlo. A jestliže se dodávky elektřiny nepřeruší, bude otevřeno jako obvykle, tedy do devíti večer.

Místní stanice ve Washingtonu už informuje, kde se otevírají první útulky pro lidi, kteří je budou potřebovat. Ať už proto, že jim nejde proud, nebo kvůli tomu, že mají zaplavený dům.

Aktivisty hurikán neodradí

Přímo před Bílým domem to pořádně profukuje. Pěší zóna, která bývá obvykle plná turistů, je liduprázdná - až na tři aktivisty v igelitovém stanu v parku přímo naproti rezidenci nejmocnějšího muže planety. Už víc než 30 let se tady nepřetržitě demonstruje za jaderné odzbrojení.

„Musíme to tady pořád udržovat,“ vysvětluje aktivistka Faría. Kdyby totiž ze stanu odešli, mohla by ho policie odklidit. Když v něm někdo je, nemůže zasáhnout. Taková jsou trochu podivná pravidla pro protest na tomhle prominentním místě.

„Příroda si může dělat co chce, ale my se odsud nehneme,“ dodává Faría a jeden zvlášť silný poryv větru málem přístřešek odnáší.

Reaganovo letiště je otevřené a příjemně vyhřáté. Přesto zeje prázdnotou. Pohled na tabuli dává vysvětlení -všechny lety jsou zrušené. V odletové hale se pohybuje jen pár zaměstnanců, osamělý cestující pokuřuje venku a čeká na odvoz na parkoviště.

Vracel se ze Salt Lake City s přestupem v Charlotte v Severní Karolíně. Tam ale zrušili let do Washingtonu. Pronajal si tedy auto a jel osm hodin. Na Reaganově letišti má vlastní vůz a teď už se těší domů. Jenom neví, jestli půjde proud. Po 24 hodinách cestování by to docela uvítal.

Vít Pohanka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme