Hurikán Willa zesílil na nejvyšší stupeň. Mexiko má zasáhnout v úterý

Hurikán Willa, který míří z Tichého oceánu k západnímu pobřeží Mexika, zesílil na nejvyšší pátý stupeň na hurikánové škále a udeří na mexické pobřeží zřejmě v úterý jižně od města Mazatlán, napsala agentura AP. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) v pondělí varovalo, že živel může do této části Mexika přinést prudký vítr, záplavové lijáky a přívalové vlny.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Willa míří z Tichého oceánu k západnímu pobřeží Mexika. V pondělí zesílil na nejvyšší pátý stupeň na hurikánové škále a udeří na mexické pobřeží zřejmě v úterý jižně od města Mazatlán | Foto: NHC | Zdroj: NHC (National hurricane center)

Hurikán, který provází vítr o rychlosti až 260 kilometrů za hodinu, se nachází 215 kilometrů jihozápadně od Cabo Corrientes na pobřeží mexického státu Jalisco a pohybuje se severním směrem rychlostí kolem 11 kilometrů v hodině. Na mexické pobřeží by podle odhadů NHC měl dorazit v úterý večer nebo ve středu nad ránem místního času (ve středu ráno SELČ). Do té doby má zeslábnout, přesto ale bude velmi nebezpečný.

Dvanáct lidských životů a miliardové škody. Hurikán Michael zanechal na jihovýchodě USA spoušť

Číst článek

Očekává se, že hurikán zasáhne jih mexického státu Sinaloa a státy Nayarit a Jalisco. Kromě bouře, větru a lijáků se podle mexického meteorologického ústavu v této oblasti dají předpokládat až čtyřmetrové mořské vlny. Obyvatelé pobřežních oblastí by se měli připravit na možnost bleskových záplav, zatímco na svazích hor mohou hrozit sesuvy půdy.

Některá města v pobřežních oblastech států Sinaloa, Nayarit a Jalisco zrušila už v pondělí vyučování ve školách; zda bude obnoveno v úterý oznámí úřady podle aktuální situace.

V jihozápadní části Mexika se lidé pro změnu chystají na příchod tropické bouře Vicente, která je sice slabší než Willa, avšak v některých částech států Guerrero, Michoacán a Colima by podle meteorologů mohla způsobit záplavy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme