Na USA se žene další hurikán. V Louisianě před příchodem Zety vyhlásili stav nouze

Tropická bouře Zeta znovu zesílila na hurikán a očekává se, že ve středu dorazí k jihovýchodu amerického státu Louisiana. Podle předpovědi amerického Národního centra pro hurikány (NHC) hurikán zasáhne pevninu pozdě večer (ve čtvrtek ráno SEČ) a kromě silného větru o rychlosti až 160 kilometrů v hodině může významné škody v pobřežních oblastech napáchat i vzedmutá hladina oceánu a intenzivní srážky.

New Orleans (Aktualizováno: 17:00 28. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek hurikánu Zeta, který se přesouvá na území Spojených států | Zdroj: Reuters

Zeta se ve středu odpoledne SEČ nacházela zhruba 400 kilometrů od delty řeky Mississippi a postupovala na sever rychlostí asi 30 kilometrů v hodině. Zatím jde o hurikán druhé kategorie na pětistupňové Saffirově-Simpsonově škále a podle meteorologů neexistují náznaky, že by živel měl v nejbližší době zeslábnout.

Do Česka může přijet až 300 vojenských zdravotníků z NATO. Sněmovna schválila jejich pobyt

Číst článek

„Silný vítr udeří i ve vnitrozemí a podél severního pobřeží Mexického zálivu dnes večer a v noci,“ uvedl Daniel Brown z NHC. Podle něj se hladina oceánu v úseku pobřeží mezi přístavem Port Fourchon v Louisianě a ústím řeky Pearl River v sousedním státě Mississippi zvedne o více než dva metry, na některých místech je třeba počítat s 50 až 100 milimetry srážek.

Varování meteorologů se vztahuje i na New Orleans, největší město v Louisianě. Její guvernér John Bel Edwards před příchodem hurikánu vyhlásil stav nouze. Ve městě se zastavila veřejná doprava, obyvatelé žijící v níže položených místech, která nechrání hráze, se mají evakuovat.

Amerikanista: Vsadil bych na vítězství Trumpa. I kdyby ale nakrásně vyhrál, politická změna přijde

Číst článek

Stav nouze kvůli hurikánu platí i v sousední Alabamě. V Mexickém zálivu se zastavila těžba ropy a zemního plynu na 157 plošinách.

Zeta je už sedmadvacátou pojmenovanou bouři letošní hurikánové sezony. V pondělí místního času hurikán zasáhl oblast severně od starodávného mayského města Tulum na poloostrově Yucatán v Mexiku a zeslábl na tropickou bouři. Pak ale opět zesílil.

Portál USA Today připomněl, že Louisiana letos už zažila dvě tropické bouře a dva hurikány. V srpnu při hurikánu Laura přišlo o život 27 lidí a hurikán Delta o několik týdnů ještě zhoršil škody napáchané Laurou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme