Lidskoprávní komisař OSN Husajn skončí. Zemana kritizoval za 'islamofobní' výroky

Vysoký komisař OSN pro lidská práva, jordánský princ Zaíd Raád Husajn, už nebude usilovat o další čtyřleté funkční období. O své rezignaci informoval spolupracovníky v emailu, který má k dispozici agentura AFP. Stávající funkční období mu skončí příští rok.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Raád Zaíd Husajn. | Foto: Reuters

„Rozhodl jsem se, že o druhý čtyřletý mandát se ucházet nebudu. Pokud bych tak učinil v současném geopolitickém kontextu, znamenalo by to prosit na kolenou, obhajovat se a oslabovat nezávislost a integritu svého hlasu - který je i vaším hlasem,“ uvedl v emailu diplomat, který se ujal funkce v OSN 1. září 2014.

'Lékař, který plynuje své lidi a útočí na nemocnice.' Komisař OSN odsoudil Asada

Číst článek

Zajd Raad Husajn se ostře vyjadřoval k ožehavějším problémům souvisejícím s porušováním lidských práv ve světě. Na začátku prosince například řekl, že operace barmské armády proti Rohingům nesou známky genocidy. 

Husajn často kritizoval také imigrační politiku některých států, Spojenými státy počínaje a Českou republikou konče. V říjnu 2015 obvinil Česko ze systematického porušování práv uprchlíků a zároveň dal najevo znepokojení nad „xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků“ prezidenta Miloše Zemana.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme