Husajnova hrobka je zničená. Padla za oběť bojům o Tikrít mezi armádou a IS

Mauzoleum Saddáma Husajna v Audži u Tikrítu je v troskách. Honosná budova v rodišti bývalého iráckého diktátora byla zničená při bojích mezi iráckou armádou a islámskými radikály o Tikrít. Město obsadil takzvaný Islámský stát loni v létě, teď se ho irácké vládní jednotky snaží dobýt zpět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíitské milice na jižním okraji iráckého města Tikrít. Na snímku je vidět hořící vůz, který řídil sebevražedný atentátník hlásící se k Islámskému státu

Šíitské milice na jižním okraji iráckého města Tikrít. Na snímku je vidět hořící vůz, který řídil sebevražedný atentátník hlásící se k Islámskému státu | Zdroj: Reuters

I když je hrobka zničená, ostatky iráckého diktátora už v ní nejsou. Jeho stoupenci je už dříve stihli odvézt na neznámé místo.

Na starších snímcích z místa, které přinesla některé média, je vidět Husajnova hrobka zevnitř obložená bílým mramorem. Na hrobě s ostatky diktátora pak jsou květiny a všemu vévodí nápis „Orel Arabů“, což byl titul, kterým se irácký vůdce rád sám označoval.

Novější snímky pak ukazují místo zcela zničené – budovy s propadlými stropy a hromady sutin.

I přes to, že bylo mauzoleum tak honosné, širší pozornosti se mu dostalo vlastně až teď. V zemi totiž stále platí vyhláška z doby americké okupace v roce 2003, která zakazuje diktátora oslavovat. Zakázané jsou veřejné akce na jeho podporu, stejně jako vystavování Husajnových obrazů, fotografií či soch.

V Husajnově rodné vsi Audža, která se nachází jižně od Tikrítu a kde bylo mauzoleum v roce 2007 postaveno, úřady provinění proti vyhlášce tiše tolerovaly.

Saddám Husajn stál v čele Iráku 24 let a vládl tam tvrdou rukou. V průběhu invaze do Iráku vedené Spojenými státy byl v roce 2003 zbaven moci a označen za válečného zločince.

Před soudem se zodpovídal z genocidy či vraždy a týrání civilistů. Husajn veškerá obvinění popíral a prohlašoval soud za zmanipulovaný ze strany USA.

Nakonec byl shledán vinným a odsouzen k trestu smrti. Dne 30. prosince 2006 byl při východu slunce oběšen a vzápětí pohřben – nejprve na dvoře mešity ve svém rodném městě a potom ve zmiňované hrobce.

Jaromír Marek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme