Husák budí vášně i na Slovensku. Jeho pamětní deska tak zatím nemá své místo

Před 100 lety se narodil poslední komunistický prezident Československa Gustáv Husák. Na Slovensku sice není vnímán tak negativně jako v Česku. Kontroverze kolem něj ale dokládá příběh jeho pamětní desky. V bratislavské Dúbravce, kde se narodil, se už léta nemůžou shodnout, kde by Husákova plaketa měla viset. A tak zůstává zavřená v komunistickém depozitáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hospodě v bratislavské Dúbravce visí Husákův portrét

V hospodě v bratislavské Dúbravce visí Husákův portrét | Foto: Vojtěch Berger

V centrále Komunistické strany Slovenska na okraji Bratislavy na Gustáva Husáka nezapomněli a připomínat si budou i jeho nedožitých 100 let.

„Co se týká doktora Husáka, myslím si, že mu právem patří důstojné místo nejen na Slovensku. Byl to normální vzdělaný člověk, který měl svoje plusy i mínusy jako každý jiný politik nebo každý jiný jednoduchý člověk,“ říká ústřední tajemník Komunistické strany Slovenska Jozef Artim.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bratislavě natáčel o Gustávu Husákovi slovenský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Na jediné pamětní desce Gustáva Husáka na Slovensku je napsáno, že byl doktorem práv, kdy se narodil a zemřel a že byl rodákem z Dúbravky, ale také jedním z hlavních organizátorů Slovenského národního povstání, předsedou Sboru pověřenců a prezidentem Československé socialistické republiky.

Komunistická strana Slovenska je dnes nejhlasitějším obhájcem Gustáva Husáka v zemi. Husák se podle komunistů zasloužil o materiální blahobyt Slováků v éře normalizace i za federální uspořádání Československa. Na Husáka dnes komunisté vzpomínali v jeho rodné Dúbravce na okraji Bratislavy. Svého místopředsedu poslala na pietu i KSČM. Komunisté si chtějí Husákovu nedožitou stovku připomínat celý rok.

Hospoda „U Husáka“

Další baštou Husákových příznivců je hospoda v jeho rodné Dúbravce v Bratislavě. Výčep se sice nejmenuje „U Husáka", ale nikdo jí neřekne jinak. Husákův portrét tu visí na stěně, kdysi tu měli i jeho fresku, ale teď už je zamalovaná.

Jozef Artim ukazuje pamětní desku Gustáva Husáka | Foto: Vojtěch Berger

„My ho tu máme. Jsme starší generace, která ho znala. Tento šenk se jmenuje Starý Husák. Sice je tam napsané pub, ale pořád to bude u Husáka,“ říkají štamgasti. Jsou pro, aby Gustáv Husák pamětní desku měl.

Jediným památníkem Gustava Husáka tak zůstávají jeho portréty ve zdejší hospodě a skromný hrob na dúbravském hřbitově. Třeba oproti hrobu Alexandra Dubčeka mnohem nenápadnější a méně okázalý. Husák zemřel v roce 1991 prakticky v zapomnění a fanoušků mu od té doby nepřibylo.

Husák si půjčoval na cigarety a peníze nevracel, vzpomíná jeho spolupracovník

Číst článek


Zvětšit mapu

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme