Husák budí vášně i na Slovensku. Jeho pamětní deska tak zatím nemá své místo

Před 100 lety se narodil poslední komunistický prezident Československa Gustáv Husák. Na Slovensku sice není vnímán tak negativně jako v Česku. Kontroverze kolem něj ale dokládá příběh jeho pamětní desky. V bratislavské Dúbravce, kde se narodil, se už léta nemůžou shodnout, kde by Husákova plaketa měla viset. A tak zůstává zavřená v komunistickém depozitáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hospodě v bratislavské Dúbravce visí Husákův portrét | Foto: Vojtěch Berger

V centrále Komunistické strany Slovenska na okraji Bratislavy na Gustáva Husáka nezapomněli a připomínat si budou i jeho nedožitých 100 let.

„Co se týká doktora Husáka, myslím si, že mu právem patří důstojné místo nejen na Slovensku. Byl to normální vzdělaný člověk, který měl svoje plusy i mínusy jako každý jiný politik nebo každý jiný jednoduchý člověk,“ říká ústřední tajemník Komunistické strany Slovenska Jozef Artim.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bratislavě natáčel o Gustávu Husákovi slovenský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Na jediné pamětní desce Gustáva Husáka na Slovensku je napsáno, že byl doktorem práv, kdy se narodil a zemřel a že byl rodákem z Dúbravky, ale také jedním z hlavních organizátorů Slovenského národního povstání, předsedou Sboru pověřenců a prezidentem Československé socialistické republiky.

Komunistická strana Slovenska je dnes nejhlasitějším obhájcem Gustáva Husáka v zemi. Husák se podle komunistů zasloužil o materiální blahobyt Slováků v éře normalizace i za federální uspořádání Československa. Na Husáka dnes komunisté vzpomínali v jeho rodné Dúbravce na okraji Bratislavy. Svého místopředsedu poslala na pietu i KSČM. Komunisté si chtějí Husákovu nedožitou stovku připomínat celý rok.

Hospoda „U Husáka“

Další baštou Husákových příznivců je hospoda v jeho rodné Dúbravce v Bratislavě. Výčep se sice nejmenuje „U Husáka", ale nikdo jí neřekne jinak. Husákův portrét tu visí na stěně, kdysi tu měli i jeho fresku, ale teď už je zamalovaná.

Jozef Artim ukazuje pamětní desku Gustáva Husáka | Foto: Vojtěch Berger

„My ho tu máme. Jsme starší generace, která ho znala. Tento šenk se jmenuje Starý Husák. Sice je tam napsané pub, ale pořád to bude u Husáka,“ říkají štamgasti. Jsou pro, aby Gustáv Husák pamětní desku měl.

Jediným památníkem Gustava Husáka tak zůstávají jeho portréty ve zdejší hospodě a skromný hrob na dúbravském hřbitově. Třeba oproti hrobu Alexandra Dubčeka mnohem nenápadnější a méně okázalý. Husák zemřel v roce 1991 prakticky v zapomnění a fanoušků mu od té doby nepřibylo.

Husák si půjčoval na cigarety a peníze nevracel, vzpomíná jeho spolupracovník

Číst článek


Zvětšit mapu

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme