Husáka si na Slovensku váží

Před 20 lety odstoupil poslední komunistický prezident Gustáv Husák. Neslavně se proslavil především tím, že byl hlavní tváří normalizace a přitvrzení poměrů po okupaci v roce 1968. Gustáv Husák se narodil v Bratislavě ve čtvrti Dúbravka, kde má dodnes mnoho příznivců stejně jako mezi některými politiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gustáv Husák

Gustáv Husák | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Gustáv Husák má úplně obyčejný hrob na bývalém vesnickém hřbitově v Dúbravce. Na náhrobním kameni není jediné slovo o tom, že byl prezident nebo také nejvýše postavený československý komunista.

Mezi rodáky je oblíbený: "Dúbravčania si ho vždy vážili. Jako člověk nebyl zlý. My jsme ho brali jako rodáka, a to rodáka vzdělaného a moudrého," říká jedna z kolemjdoucích žen.

Husák je nepochybně nejslavnější rodák z bratislavské čtvrti Dúbravka. Proto ani starosta Ján Sandtner nemůže říci na jeho adresu jediné křivé slovo:

"Takové výkřiky, že byl třeba vrah atd... Já nevím, jestli on osobně zabíjel... On žil ještě v novém režimu, vím, že to byla kontroverzní osobnost, ale takový je každý člověk, každý má svá pozitiva i negativa."

Husáka si váží i Čárnogurský

V Dúbravce bydlí i bývalý disident a odpůrce komunistů Ján Čarnogurský, který každou neděli chodí kolem hřbitova do kostela. Bývalého prezidenta si váží.

Husák podle něj zachránil v době normalizace co se dalo. "Husák přece nastolil mírnější alternativu normalizace, než jakou prosazovali čeští komunističtí politici - Kapek, Jakeš, Indra a další, samozřejmě i slovenský Biĺak, nechci to dělit nacionalisticky," řekl Čarnogurský.

Čarnogurský nezatracuje Husáka i z toho důvodu, že za své názory seděl deset let ve vězení. Navíc i za Československa se snažil získat víc práv pro Slovensko a Slováky.

"Seděl ve vězení proto, že chtěl získat pro Slovensko nějaké další pravomoci. To je pro mě jako pro Slováka v pořádku," říká Čarnogurský.

Ján Čarnogurský není osamělý s tímto názorem, který lze shrnout do jedné věty: "Nevadí, že Gustáv Husák byl komunista. Hlavně, že hájil slovenské zájmy."

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme