Husní Mubarak zřejmě předá moc svému viceprezidentovi

V napjatě očekávaném projevu by měl egyptský prezident Husní Mubarak oznámit podle televizní stanice Al Arabía svému osmdesátimiliónovému národu, že předá moc viceprezidentovi Umaru Sulejmanovi, omluvit se obětem nepokojů v Egyptě a přislíbit uspořádání spravedlivých voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Husní Mubarak | Zdroj: ČTK

Statisíce Egypťanů požadovaly Mubarakův odchod už 17 dní. Prezident to dosud odmítal. V posledních hodinách o jeho chystané rezignaci stále otevřeněji mluvili i přední činitelé egyptského režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví v pořadu Stalo se dnes o aktuální situaci na egyptské politické scéně.mp3

Ačkoliv podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka panovalo velké očekávání, že Mubarak oznámí nějaký způsob odchodu ze scény, krátce před 21. hodinou středoevropského času egyptský ministr informací řekl, že prezident v žádném případě neodstoupí.

Břetislav Tureček dodal, že se spekulovalo o tom, že i když Mubarak odejde ze scény, nebude to rázné „bouchnutí do stolu“ a odchod do ústraní. Spíše se zvažovalo, že Mubarak předá nějakou část svých pravomocí nedávno ustavenému viceprezidentovi Umaru Sulejmanovi. Poté by mohl zůstat jakýmsi čestným prezidentem země, což je pro protestující nepřijatelné.

Spory o Egypt

S Egyptem souvisí i dnešní sporná informace, že zemřel saúdskoarabský král Abdalláh. Prý utrpěl infarkt po včerejší telefonické hádce s americkým prezidentem Barackem Obamou, což se ovšem nepotvrdilo.

Podle Břetislava Turečka to byla velmi ostrá výměna názorů. Oba politici se hádali o to, jak přistupovat k Egyptu.

Abdalláh podle londýnských Timesů říkal, že Američané by neměli Mubaraka ponižovat, nutit ho k odchodu, ale že by mu měli umožnit zachovat si důstojnost. Abdalláh prý také Američanům pohrozil, že pokud přestanou egyptský režim podporovat, aby ho dotlačili k nějakým ústupkům, tak tu finanční mezeru zacelí Saúdská Arábie. To měla být podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu podstata sporu.

Martin Dorazín, Břetislav Tureček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme