Kanada 0:0 Česko

Svědčil o 'neúprosné a nelidské' válce, a tak musel zmizet. Hišám al-Omejsí, umlčený hlas Jemenu

Jak hlasitě dokáže mluvit člověk, když na jeho město prší bomby? Hišám al-Omejsí je důkazem, že může přehlušit i sebehlučnější nálety: známému protiválečnému aktivistovi z jemenského Saná naslouchá na Twitteru 25 tisíc uživatelů. Tedy, naslouchalo donedávna. "Hlas Jemenu" vydal poslední svědectví o válečných zločinech před dvěma týdny - když napsal o "ozbrojených gorilách" před svými dveřmi. Chvíli poté zmizel beze stopy.

Saná (Jemen) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Al-Omejsího twitterové zpravodajství sleduje mimo jiné řada světových médií, novinářů a humanitárních pracovníků, jako jeden z informačních zdrojů o chaotické situaci v Jemenu. | Foto: Repro Hisham Al-Omeisy, Twitter / Koláž iROZHLAS

"Ozbrojené gorily se zkorumpovanými funkcionáři v zádech se násilím zmocňují nemovitostí v Saná. Zrovna se objevily před mými dveřmi. #Jemen."

Tohle je poslední příspěvek twitterového účtu @omeisy. Je datován 12. srpnem a do dneška si ho mohlo přečíst - a dost možná také přečetlo - mnohem víc než 25 tisíc lidí, kteří účet @omeisy sledují.

Připomíná napínavý závěr kapitoly, který znepokojeného čtenáře donutí rychle nalistovat další stranu. Jenže tentokrát by narazil na bílý list - vypravěči totiž náhle nasadili roubík.

Krvavý příběh v twitterových střípcích 

Autorem této rázem useknuté knihy je Jemenec Hišám al-Omejsí. Svůj příběh psal formou 21. století: kusými vzkazy na Twitteru, plejádou stručných střípků, které soustředěně skládal dohromady a nabíral přitom nové a nové zájemce o své vyprávění.

Nepotřeboval si kvůli tomu vymýšlet nebo utíkat do snových světů, i když by to pro něj jistě bylo lehčí. Potřeboval jen oči - a neúprosnou realitu své země, kterou smrt dovlekla na pokraj sil.

Jemen: první bojiště Trumpova střetu s Íránem, který si ‚zahrává s ohněm‘

Číst článek

Příběh Jemenu vypráví o zabijácké válce, která už třetím rokem pije proudy krve a její konec zůstává v nedohlednu. O vzpouře šíitských Húsíů, kteří se s vládními silami střetli v krutém boji o moc, i o nejchudší arabské zemi, jež padla za oběť znepřáteleným velmocenským ambicím Saúdské Arábie a Íránu.

Vypráví o stínu letadel Saúdy řízené koalice a stovkách mrtvých, kteří zůstávají po jejich odletu; o epidemii cholery s už více než půl milionem nakažených; blokádě potravin a léků. A o vůbec nejmučivějším hladu dnešního světa, který hrozí zabít statisíce malých dětí. 

Reportáž stanice BBC z Jemenu. (VAROVÁNÍ: video obsahuje drastické záběry.) 

Neúnavné a nelidské nálety

Hišám al-Omejsí o tom všem tweetoval. 38letý politický aktivista ze Saná nepřál žádné z válčících stran. Ve svých poznámkách k aktuálnímu dění kritizoval všechny, jimž kladl válku za vinu - včetně pasivity mezinárodního společenství.

"Tímhle musejí naše děti procházet každý den," napsal 28. července k videu, které zachycuje mohutný sloup černého kouře po náletu na obydlenou oblast. "Neúprosné a nelidské nálety na Saná za ohlušujícího globálního ticha. #Jemen."

Al-Omejsího twitterové zpravodajství sleduje mimo jiné řada světových médií, novinářů a humanitárních pracovníků, jako jeden z informačních zdrojů o chaotické situaci v Jemenu. Je to tíživé čtení, přesto jím čas od času probleskne sarkastický humor.

"Zrovna začalo pršet. Tak surreálné... a děsivé; těžko říct, co je hrom a co nálety. Život ve válečné zóně je taková legrace," hlásá tweet z 8. srpna. V ten stejný den: "Napjatě sleduju #HruOTrůny a stíhačky Saúdy vedené koalice, které křižují oblohu nad mým domem, napětí extra stupňují. #Jemen."  

Jeden z posledních Al-Omejsího tweetů kritizuje ty, kteří se na ničivé válce obohacují. "Vojenští vůdci VŠECH stran, ať už Húsiů nebo (zástupce vlády prezidenta Abd Rabúa Mansúra) Hádího, se živí současným chaosem a vydělávají peníze na válečné ekonomice," napsal 11. srpna. O den později následoval citovaný tweet o "ozbrojených gorilách" přede dveřmi. Od té doby @omeisy mlčí. 

Odvezli ho třemi auty

Al-Omejsího v ten samý den spatřili, jak ho odváží konvoj tří aut plných ozbrojených lidí, popisuje BBC. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) a Amnesty International (AI) se shodují, že známý aktivista skončil nezákonně za mřížemi, a volají po jeho okamžitém osvobození.

"Hišám al-Omejsí byl zadržen bez obvinění či soudu. Tím byla porušena ústava Jemenu, která stanoví, že každý zadržený musí být do 24 hodin předveden před soud," řekl pro Washington Post Samah Hadid, ředitel právní sekce AI pro Blízký východ. 

„V oblastech pod húsijskou kontrolou, včetně hlavního města Saná, jsou novináři a aktivisté vězněni přes dva roky, jejich kanceláře vyrabovali nebo uzavřeli, jejich rodinám a přátelům vyhrožují. V oblastech, kde si udržuje autoritu Hádího vláda, zejména v okolí jižního přístavního města Aden, jsou aktivisté biti, zatýkáni a nuceně mizí.“

Human Rights Watch k situaci v Jemenu, 12. 7. 2017

HRW zdůrazňuje, že húsijští věznitelé al-Omejsímu znemožnili kontakt s právníkem i rodinou. Sama v Jemenu od roku 2015 zdokumentovala několik desítek případů svévolně zadržených či "zmizelých" lidí

Na podporu vězněného aktivisty se zároveň zvedla vlna solidarity na al-Omejsího domovském Twitteru. Tisíce lidí po síti šíří hashtag #FreeHisham (Svobodu pro Hišáma), a upozorňují tak na al-Omejsího případ.

V samotném Jemenu zatím roste nervozita mezi al-Omejsího souputníky z občanské společnosti, která v posledních letech zažila jednu ránu za druhou. "Po Hišámově zatčení se rozmohla obrovská vlna autocenzury," popsala BBC další jemenská aktivistka Afrah Násirová. "Ve skutečnosti je to vážně hrozivé, protože čím víc lidi umlčí, tím méně toho (o dění v Jemenu) budeme vědět..."

 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme