Hvězdou vídeňského Plesu v opeře je turecký choreograf

Vídeňská opera se dnes večer znovu rozsvítí. Nejen kvůli zapnutým lustrům, ale především díky odlesku hvězdných návštěvníků, kteří dorazí na tradiční Ples v opeře. Ten má už dávno celosvětový ohlas a mezi hosty pravidelně nechybí zahraniční celebrity. Letošní ples má ale ještě jednu velmi speciální hvězdu. Je to choreograf úvodního předtančení. Rodák z Turecka kdysi pásl kozy ve východní Anatolii. Dnes večer bude zahajovat jednu z nejprestižnějších společenských akcí na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanečníci baletu rakouské Státní opery nacvičují na tradiční vídeňský ples v Opeře | Zdroj: Reuters

Vídeňská opera je na nohou, všechno se chystá na slavnostní večer. Nenápadný štíhlý muž v obleku ale sedí klidně na židli, usmívá se a poskytuje jeden z mnoha rozhovorů.

Ismet Özdek, 32letý rodák z Turecka, má za sebou život jako podle filmového scénáře. V roce 1990 přišel do Rakouska s rodinou. Do prvních tanečních ho přihlásil soused. Že prý tam pozná rakouské dívky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o tureckém choreografovi vídeňského Plesu v opeře přirpavil pro Odpolední Radiožurnál zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Měl jsem obě nohy levé, nebyl jsem žádný fešák a neuměl jsem německy. Žádná dívka se mnou nechtěla tancovat. Nakonec jsem to všechno ale nějak překonal. Chodil jsem dlouho do kurzů, naučil se jazyk a začalo mě to bavit,“ vypráví.

Ismet už několik let provozuje vlastní taneční školu. Přihlásil se na choreografickou soutěž na předtančení Plesu v opeře a vyhrál. Okamžitě se z něj stala mediální hvězda.

Rakouská média se předháněla v reportážích o pasáčkovi koz, který to z nuzné chatrče dotáhl až mezi společenskou smetánku. Ismet se tomu jen usmívá a chce tuhle popularitu rozumně využít.

Vídeň se horečně připravuje na tradiční Ples v opeře

Číst článek

„Chci, aby tenhle úspěch povzbudil i ostatní přistěhovalce. Lidé v Rakousku slyší o imigrantech pořád jen špatné věci, jako že nechtějí pracovat, ale nikdy se nedozví, když se imigrantům něco povede. Chci, aby i ostatní přistěhovalci věděli, že taky můžou něco dokázat,“ říká.

Celá třetina obyvatel Vídně má přistěhovalecké kořeny. To, že slavnostní Ples v opeře zahájí turecký choreograf, nestrávil každý. Na internetu se objevily i urážky na Ismetovu adresu.

Ples v Opeře se snaží kultivovat českou společenskou smetánku

Číst článek

„Já vždycky říkám, že tam, kde jsou pohromadě umělci a hudba, tam na původu nezáleží, tam jde stranou národnost i náboženství. Vezměte si vídeňskou operu. Ředitel plesu je Francouz, sólisté baletu jsou z Ruska, tak proč ne turecký choreograf,“ myslí si.

Slavnostní předtančení na Plese v opeře potrvá dvě a půl minuty. Sláva Ismeta Özdeka ale nejspíše mnohem déle.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme