Genderová vyváženost i zastaralý text. Některé země slova své hymny už změnily

Až budou příště čeští sportovci přebírat medaile na nějaké mezinárodní soutěži, uslyší k tomu možná jinou hudbu, než byli dosud zvyklí. Český olympijský výbor chce prosadit novou verzi hymny pro ceremoniální účely. Její podobu představí ve středu dopoledne. Česko ale není jediný stát, který národní hymnu upravuje. Letos to udělali třeba i v Kanadě. Tam byla důvodem genderová vyváženost.

Berlín/Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadská vlajka | Foto: David Konečný | Zdroj: Český rozhlas

Kanadský parlament na začátku roku schválil gendrově neutrální změnu v textu. Konec druhého verše, který v překladu zní „Láska pravého vlastence vede všechny tvé syny", se změnil na „vede všechny z nás".

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé země své hymny už změnily, jiné se na to chystají. Více si poslechněte v reportáži Terezy Chlubné.

Podobně uvažují třeba i v Německu. Na začátku března navrhla změnu v textu zmocněnkyně pro rovnoprávnost Kristin Rose-Möhringová. Vadí jí slova bratrsky – brüderlich, a otčina - vaterland.

Möhringová se inspirovala v Rakousku. V jejich hymně se totiž od roku 2012 místo „vlasti velkých synů" zpívá o „vlasti velkých dcer a synů".

Možnou úpravy si už v roce 2015 odhlasovali i Švýcaři. Kritikům Švýcarského žalmu, jak se stávající podoba hymny oficiálně jmenuje, vadí, že je to směs meteorologické předpovědi a náboženského chvalozpěvu. Pochází totiž už z roku 1841.

V hymně se zpívá o Alpách, ranní obloze nebo mlžných údolích. V telefonickém a internetovém hlasování si před třemi roky Švýcaři odhlasovali, že nově by chtěli text o míru a solidaritě. Novou podobu hymny si dokonce už i vybrali, hlasování ale nebylo neoficiální. Změnu by musela prosadit vláda nebo parlament.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme