HZDS dostalo šanci sestavit vládu

Hnutí za demokratické Slovensko, které zvítězilo v parlamentních volbách, dostalo další šanci podílet se na vládě. Prezident Rudolf Schuster dal překvapivě šéfovi HZDS Vladimíru Mečiarovi do pátku čas na hledání koaličního partnera. Pokud uspěje, pověří ho sestavením nového slovenského kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mečiar | Foto: Samuel Kubáni

Vladimír Mečiar po schůzce s hlavou státu prohlásil, že dohoda s prezidentem je jasná. "Pan prezident nepověří (sestavením vlády) nikoho do pátku a počká, jakou zprávu mu pošlu. Do pátku máme prostor na jednání o sestavení kabinetu."

Hnutí za demokratické Slovensko sice získalo v parlamentních volbách nejvíc hlasů - 19 procent, ale s jeho vládnutím se příliš nepočítá. Podle pozorovatelů totiž nemá s kým vládu sestavit.

Na společné koalici se naopak už v neděli dohodly čtyři pravicové strany, které v novém parlamentu získaly těsnou nadpoloviční většinu. Jde o Dzurindovu Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii, která ve volbách skončila na druhém místě, KDS, maďarskou koalici a Alianci nového občana. Podle dohody šéfů těchto stran by premiérem nové vlády měl být Mikuláš Dzurinda.

Dzurinda o této dohodě dnes informoval prezidenta Schustera, který ji vzal na vědomí. Na tom, že si ze schůzky s hlavou státu neodnesl pověření k sestavení kabinetu, šéf SDKU nevidí nic mimořádného. "Ani před čtyřmi lety jsem žádným pověřením nedisponoval. Takže děje se jen to, co předpokládá ústava a hlavně parlamentní logika. Podařilo se nám vytvořit parlamentní většinu a lídři stran, které tvoří tuto rýsující se parlamentní většinu, začali pracovat."

Prezident ale už včera vyjádřil obavy z toho, že těsná nadpoloviční většina pravice v parlamentu by mohla být zdrojem příští nestability. V televizi ale vyloučil, že by chtěl do sestavování nové vlády zasahovat. "Nemohu diktovat, kdo má být ve vládě, a kdo ne. To je věc politických stran, jak se dohodnou. Já mám zájem o to, aby tato nová vláda vládla tak, jak by měla, tedy čtyři roky."

Stanislav Vintr, Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme