I Dánové mají skandál kolem mučení vězňů

V Dánsku propukl skandál kolem jeho vojenského kontingentu v Iráku. Nejméně jedna příslušnice armády měla týrat vězně. Ministr obrany Soren Gade odvolal už oba velitele 500členného kontingentu. Podle deníku Ekstra Bladet se týrání měla dopustit důstojnice křestním jménem Annemette.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Armáda ČR

Provinilá důstojnice byla už stažena z Iráku. Měla trýznit vězně žízní a nutit je po dlouhé hodiny setrvávat v bolestivých či krkolomných polohách. Podle vojenského mluvčí padnou i další obvinění, pravděpodobně však nikoliv z mučení, nýbrž jen porušení předpisů.

Ministr obrany Gade však jasně prohlásil, že nestrpí porušování mezinárodních konvencí. Jde už o druhý skandál kolem dánského kontingentu v Iráku. V květnu byli jiní důstojníci potrestáni za to, že trestali vězně údery pažbou. Dánskou veřejnost, která podpořila vyslání jednotek je pobouřena a požaduje důsledné vyšetření, které má trvat asi měsíc.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme