I evropský tisk vnímá změnu v americkém senátu
Evropské noviny reflektují změnu poměru sil v americkém senátu po tom, co se jeden z republikánských senátorů zařadil mezi nezávislé. Francouzská agentura AFP si zase všímá nového projektu amerických podnikatelů a vědců, kteří hodlají příští rok vytvořit nové středisko na zmrazování prozatím nevyléčitelně nemocných.
Evropský tisk reflektuje nečekanou změnu poměru sil v americkém Senátě v neprospěch prezidenta George Bushe poté, co senátor James Jeffords svým vystoupením z republikánské strany vyvolal podle pařížského listu Le Figaro takzvaně "politický sesuv". V Senátě, který byl rozdělen přesně na polovinu mezi republikány a demokraty, Jeffordsovo rozhodnutí stát se nezávislým senátorem přehrálo rázem druhou komoru parlamentu se všemi výbory do rukou demokratů. Není nic nového, že zástupce jedné ze stran během legislativního období přeběhne do druhého tábora. Že se tím však zásadně změní mocenské poměry jako teď je ovšem americká premiéra.
Britský Financial Times soudí, že reakce George Bushe na Jeffordsovo rozhodnutí přejít na stranu opozice vypovídá cosi i o prezidentově charakteru. Musí se teď snažit povznést nad rozpolcený Senát a naučit se jej ovládat. Musí se také oprostit od konzervativní doktríny, která jakýkoli kompromis odmítá. Zvládání této nečekané krize bude zároveň formovat i prezidentský úřad a bude to také rozhodující faktor, zda Bush vyhraje příští volby.
Sotva čtyři měsíce po Bushově obratu doprava stačil jeden jediný, dosud neznámý senátor otočit politické kormidlo Ameriky opět tam, kde je voliči loni v listopadu chtěli mít, když své hlasy dělili mezi obě strany: do středu, přidává se s názorem italská La Repubblica. Legenda o "větru vanoucím zprava" tak skončila, a tím i striktně konzervativní kurs v otázce daní, ekologie, školství, energetiky, společnosti, humanitární pomoci a mezinárodních vztahů.
Ruský deník Kommersant komentuje přesun jugoslávské armády do posledního úseku kosovského nárazníkového pásma. Obnovení kontroly Bělehradu nad nárazníkovou zónou v Kosovu znamená podle listu zásadní obrat v celém balkánském konfliktu. Ne nadarmo srovnává řada analytiků tuto událost co do významnosti s loňským pádem režimu Slobodana Miloševiče. Nové srbské vedení projevuje ochotu urovnat krizi v kooperaci se Západem, nikoli cestou konfrontace jako za časů bývalého jugoslávského prezidenta. Tato taktika přinese Bělehradu podstatně větší užitek.
Skupina amerických podnikatelů a vědců hodlá příští rok vybudovat obrovské mrazicí středisko pro uchovávání 10.000 nebožtíků, kteří doufají, že budou ve vzdálenější budoucnosti opět oživeni, informuje francouzská agentura AFP s odvoláním na americká média. Pokud se projekt "Timeship" uskuteční, bude to znamenat revoluci pro tzv."kryogenní suspenzi", tj. metodu konzervování mrtvých těl velmi nízkými teplotami.
V USA je dosud takto zmrazeno asi 90 lidí a několik desítek psů a koček v naději na budoucí zmrtvýchvstání, ale nejspíše asi klonování. Investoři představují "Timeship" jako Noemovu archu pro "prodloužení života", obrovský komplex zahrnující hotel, konfereční centrum, nemocnici a laboratoře. Bude to údajně nejbezpečnější prostor pro dlouhodobé uskladnění biologických materiálů jako embryí, vzorků DNA, lidských orgánů pro transplantace apod. Konzervování se bude provádět pomocí tekutého dusíku ve 12 speciálních kontejnerech.
O tom, že nejvyšší hora dnes trpí dopravní zácpou, píše kanadský deník The Globe and Mail. Mount Everest, který kdysi patřil siru Hillarymu a jeho průvodci Tenzingu Norgayovi, je dnes doménou paraglidistů, handicapovaných horalů a mladíků příliš mladých na to, aby se holili. Sezóna pro ty, kteří chtějí dosáhnout na vrchol, právě začala. První expedice spěchají na setkání ve výšce více než osmi celých osmi tisíc metrů nad mořem. Jen v tomto týdnu se vydalo na cestu více než padesát horolezců. Dva z nich přitom přišli o život. Mnozí horolezci si stěžují, že současný systém lan a žebříků snižuje požitek z lezení. Oběti na životech, které si hora občas vyžádá, však svědčí o tom, že Mount Everest zůstává nebezpečný.
Vídeňský Der Standard dnes přináší komentář nadepsaný titulkem "Když šílenství získá tradici". Věnuje se v něm jednomu z dlouholetých pořadatelů závodů formule 1 Monte Carlu. V Monte Carlu nadešla opět sezóna šílenství. Závod Formule 1 v Monaku je skutečným bláznovstvím. Okruh vedený mezi domy neodpovídá moderním bezpečnostním normám. Chybí tu únikové cesty, svodidla jsou nebezpečně blízko cesty a navíc tu piloti projíždějí rychlostí 260 km/h tunelem. Přesto nechce nikdo z nich tuto grand prix zmeškat. "Je to jednoduše zábavné," říká Michael Schumacher. Svérázně to kdysi popsal Nelson Piquet, který na adresu evropského daňového ráje poznamenal: "Závodit v Monaku je jako létat s helikoptérou v obýváku," cituje na závěr dnešní Der Standard.