I k jihoafrickým Vánocům patří nazdobené stromečky

Sen o bílých Vánocích je oblíbeným hitem nejen českých svátků. Zatímco u nás jsou bílé Vánoce přece jen občas i realitou, na jižní polokouli právě teď začíná léto a o bílých Vánocích tam mohou opravdu jen snít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce v jednom z nákupních center v Johannesburgu | Foto: Jaromír Marek

Modrá obloha a skoro 30 stupňů ve stínu. Takové je teď počasí v Johannesburgu. V útrobách jedné z mnoha zdejších nákupních galerií jsou ale Vánoce jak se patří.

V rohu stojí zaparkované sáňky a pod stromečkem samotný Santa Claus. Jaký je podle něj recept na jihoafrické Vánoce?

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadají Vánoce v Jihoafrické republice, popsal z Johannesburgu zvláštní zpravodaj Jaromír Marek

„Hlavní je být veselý. A nacpat se, kolik se toho do vás vejde,“ prozrazuje tajemství Vánoc Santa. Nebýt klimatizace bylo by bývalému učiteli pod červeným úborem pěkně teplo. Vánoce totiž přicházejí se začátkem léta.

„Je to nejteplejší období v roce, pláže jsou plné, lidé se sjíždějí k moři. Je to skvělá doba, slunce svítí, prostě nejsou to bílé Vánoce, říká mi Beth a upřesňuje, že dárky nosí v Jižní Africe Otec Vánoc.

„Spouští se komínem. A rodiče mu pomáhají, nechávají stopy po domě, mléko, sušenky…."

I k jihoafrickým vánocům patří nazdobené stromečky. Ať už zdejší borovičky nebo dovozové jedle. Stále víc lidí ale dává přednost stromečkům umělým.

Podobu Santa Clause ovlivnil marketing

Číst článek

„Málokdo má dnes pravý strom. Jsou drahé a tak lidé teď hodně kupují drátěné stromy,“ říká prodavačka, která na africkém trhu nabízí nejen drátěné stromky, ale i vánoční dekorace. Korálkové ozdoby a černé andělíčky.

„Tělo je z látky, křídla jsou z drátu a korálků,“ popisuje typickou ozdobu afrického vánočního stromku. Novinkou jsou letos korálkoví sněhuláci.

I když toho pravého sněhuláka na vánoce v jižní Africe spatřit nejde.

Zpravodaj Jaromír Marek a jihoafrický Santa | Foto: Jaromír Marek

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme