I. Mikloš: Slovenští Romové nemají peníze kvůli lichvářům

Slovenský ministr financí Ivan Mikloš odmítá, že by za nepokoje na východě Slovenska mohly reformní kroky vlády. Jak řekl Radiožurnálu, do sociální oblasti míří téměř stejné finance jako loni. Slovenští Romové ale mají podle Mikloše nedostatek financí především kvůli lichvářům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyrabovaná prodejna

vyrabovaná prodejna | Foto: Stanislav Bačenko

"Problémem v potírání lichvářství je to, že Romové nejsou ochotní bojí svědčit. Jednoduše se lichvářů bojí. Ale jsou už první pozitivní případy, kdy se podařilo tyto lichváře zadržet a věřím, že se je z těchto trestných činů podaří i usvědčit a také věřím, že toto pomůže situaci zlepšit," uvedl Mikloš.

Slovenští Romové dál protestují proti zákonu, kterým se od března snižují sociální dávky. Krizový štáb Romského parlamentu požaduje okamžité propuštění všech Romů zadržených tento týden při nepokojích v centrální a východní části země.

Vyzval slovenské úřady, aby z krizových oblastí stáhly policisty a vojáky. Kromě toho chce romský parlament rozběhnout petiční akci za zrušení příslušného zákona o sociálních dávkách.

Jak uvedli zástupci krizového štábu po jednání v Košicích, v příštích dnech míní pokračovat v protestních akcích formou blokády dálnic a hraničních přechodů. Zároveň vyzvali zástupce romských organizací v zahraničí, aby pořádali protesty před slovenskými ambasádami.

Situace na východním Slovensku se ale uklidňuje. Mimořádná opatření přijatá Dzurindovou vládou byla po středečních protestech Romů zmírněna, avšak policisté a vojáci v kritických oblastech zůstávají.

Z trestného činu výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci obvinil vyšetřovatel 27 Romů z trebišovské osady. Případy rabování od zavedení mimořádných opatření policie nezaznamenala. V osadách se situace uklidnila, i díky tomu, že do mnohých dorazili romští aktivisté, kteří vysvětlují opatření, jež v souvislosti s nepokoji přijal Dzurindův kabinet.

Zmocněnkyně vlády potvrdila, že nechá prošetřit úterní policejní zásah v Trebišově. Sdružení mladých Romů vyzvalo představitele státu, aby skončili s podceňováním situace. Tvrdí, že dění v romské menšině může kopírovat události, které se odehrávaly v bývalé Jugoslávii.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme