I na evropských letech možná bude třeba prozradit osobní informace

Nejen na zámořských, ale i na evropských letech o sobě možná budou muset cestující prozradit víc. Evropská komise dnes představí návrh směrnice o ukládání osobních údajů cestujících v letecké dopravě na evropských linkách. Podrobné informace o pasažérech dnes vyžadují od leteckých společností Spojené státy. Stejná praxe by ale mohl platit i v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklady | Foto: Jan Rosenauer

Návrh Evropské komise předpokládá, že by se skladovaly údaje o cestujících na linkách spojujících Unii s evropskými destinacemi mimo země sedmadvacítky.

V archivu by byla řada osobních informací, například adresa bydliště, telefonní číslo, emailová adresa nebo číslo karty, kterou cestující letenky zaplatil. Podezřelé údaje by si členské státy vyměňovaly.

Mohlo by se tak předcházet terorismu, pašování drog, nebo obchodu s lidmi.

Část zemí může ale požadovat, aby se shromažďovala i data o cestujících na linkách uvnitř Evropské unie. Jiné státy ale mohou chtít upřednostnit ochranu soukromí cestujících.

Do konečné podoby směrnice také ještě zasáhnou europoslanci.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme