I po rozdělení Súdánu na dvě země otřásá regionem etnické násilí

Mírovým sborům OSN a vládním jednotkám Jižního Súdánu se podařilo získat opět kontrolu nad městem Pibor na východě země. Město je ale po etnických nepokojích opuštěné a desetitisíce lidí uprchly i z jeho okolí. Skrývají se v buši a nikdo netuší, v jakém jsou stavu. Mezinárodní organizace varují před možnou humanitární krizí. Terčem útoku se totiž staly i dvě ze tří nemocnic Lékařů bez hranic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdánem stále zmítá násilí | Zdroj: Reuters

Ze zničených a vyrabovaných nemocnic se podařilo podle Pavla Grubera, ředitele Lékařů bez hranic v České republice, včas evakuovat zahraniční pracovníky. Neznámý je ale osud více než 150 jejich místních zaměstnanců a spolupracovníků.

„Což jsou pozice od zdravotního personálu, logistiky, řidiči a tak dále. Ti jsou vlastně mezi těmi 10 tisíci obyvateli, kteří se svými rodinami skrývají někde v buši,“ řekl Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální vývoj situace v jižním Súdánu přiblížil ve Večerním Radiožurnálu redaktor Ondřej Bouda. Hovořil s Pavlem Gruberem, ředitelem Lékařů bez hranic v ČR.

Zastavil se tak provoz dvou ze tří nemocnic, které Lékaři bez hranic v okolí Piboru mají. Jde přitom o jediná zdravotnická zařízení v okrese. Hrozí tak humanitární katastrofa. Mnozí z těch, kdo jsou na útěku, potřebují akutní zdravotní péči, ke které ale nemají přístup.

„Bohužel se dá předpokládat, že tam bude řada zraněných a dokud neobnovíme provoz našich klinik, tak zhruba 160 tisíc obyvatel okresu zůstává prozatím úplně bez zdravotnické pomoci,“ uvedl Gruber.

Konflikt začal krádežemi dobytka

Příčinou poslední vlny násilí, která vyhnala z domovů desetitisíce lidí, byla pravděpodobně msta za loňské útoky, při kterých zemřelo přibližně 600 lidí z kmene Lou Nuer. Konflikt začal drobnými krádežemi dobytka, ale postupně se vymkl kontrole.

„Je to další kolo etnického násilí mezi různými komunitami. Zdrojem konfliktu je dobytek. Vlastně silná ozbrojená síla se vydala skrz stát džunglí a dopadlo to tak, že obsadili okresní město Pibor,“ přiblížil Gruber.

Na odvetnou výpravu se vydalo přibližně 6 tisíc mladíků. Zabili na 150 příslušníků kmene Murle a ukradli jim dobytek. Mírové sbory OSN spolu s vládními jednotkami nedokázaly reagovat včas a jen s vypětím všech sil se jim podařilo opět ovládnout město Pibor.

Jeho obyvatelé, kteří jsou už týden v buši bez jídla a pitné vody, se ale vrací jen pomalu. Co nejrychleji by činnost nemocnic chtěli podle Grubera obnovit i Lékaři bez hranic.

„Doufáme, a i podle posledních zpráv se situace uklidňuje, že bychom se během několika dní mohli na místo vrátit. Protože Lékaři bez hranic znamenají jedinou zdravotní péči pro okres. Čili nyní jsou ti lidé úplně bez zdravotní pomoci,“ zdůraznil.

Etnické nepokoje jsou v Jižním Súdánu relativně časté

Podobné trestné výpravy jsou v Jižním Súdánu běžné. Loni vyhnaly ze svých domovů přes 350 tisíc lidí. Nemocnice Lékařů bez hranic ale dosud rabování a ničení většinou unikaly.

„Běžné to není a nás to samozřejmě mrzí, protože Lékaři bez hranic se skutečně snaží pomáhat všem stranám neutrálně. A o to víc nás mrzí, že útoky jsou vedeny i proti zdravotním zařízením, které jsou tam proto, aby pomohly všem,“ řekl Pavel Gruber.

Veřejná sbírka na celosvětové projekty Lékařů bez hranic
Číslo účtu:210 10 50 700 / 2700
Dárcovská SMS: SMS na číslo 87777 ve tvaru: DMS MSF

Před obnovením činnosti tak budou muset podle něj především přehodnotit bezpečnostní situaci: „První bude tam poslat průzkumnou misi, aby zhodnotila situaci. Ale uděláme všechno pro to, abychom v co nejkratším čase naši činnost obnovili. Pokud to bezpečnostní situace dovolí a nebude to ohrožovat životy našich spolupracovníků, tak budeme pokračovat v činnosti dál.“

Je ale velká pravděpodobnost, že se násilnosti budou opakovat. Etnické konflikty jsou asi největším problémem nejmladšího státu. A nové vládě se zatím nedaří usmířit už léta znepřátelené kmeny.

Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme