I po třinácti dnech od katastrofy byl nalezen živý člověk

Na Srí Lance, postižené na konci prosince po zemětřesení obřími mořskými vlnami, se podařilo zachránit dalšího člověka. Neuvěřitelných třináct dnů přežil starší muž zavalen sutinami domu v přístavním městě Gallase. Záchranáři ho měli původně za další z obětí řádění ničivé vlny tsunami, která se přehnala Indickým oceánem. Bezvládné tělo se ale nečekaně začalo hýbat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranné práce pokračují | Foto: EPA

Zachráněný muž nedokázal vysvětlit, jak se mu podařilo pod troskami domu v třicetistupňovém vedru přežít tolik dní. Byl dezorientovaný, nevěděl, co se kolem děje, s četnými zraněními je teď v nemocnici.

Česko postrádá 14 občanů

Česká republika má téměř dva týdny po zemětřesení v jihovýchodní Asii silné podezření, že osm jejích občanů katastrofu nepřežilo. V Thajsku podle našeho velvyslance Jiřího Šitlera přibyl další člověk, o jehož život panují velké obavy. Dosud nebyl na seznamu nezvěstných, má totiž dvojí občanství a v Česku jej nikdo nepostrádal. Oficiálně potvrzena zůstává jediná česká oběť přírodní pohromy, celkem 14 občanů se z Asie dosud neozvalo svým blízkým či úřadům. Mezitím pokračují sbírky na pomoc postiženým. Na účtech českých nevládních organizací se už shromáždilo přes 160 milionů korun.

Na kontě libereckých záchranářů, kteří budou čtvrt roku pomáhat nemocným a zraněným dětem na postižené Srí Lance, jsou už 3 milióny korun. Díky solidaritě české veřejnosti se jim také podařilo shromáždit veškerý zdravotnický materiál, přístrojové vybavení pediatrické ambulance, potraviny a také humanitátní pomoc. První čtyři zdravotníci odlétají do jihovýchodní Asie pozítří. Zbytek týmu odcestuje v pátek. Bývalý český velvyslanec na Srí Lance Alexandr Vetengl jim tam pomůže vybudovat potřebné zázemí.

Na obnově Srí Lanky se budou podílet i nejmenší obyvatelé Děčína. Tamní dům dětí a mládeže bude vyrábět keramické plakety. Za padesát korun je bude prodávat organizace Adra. Peníze získané z prodeje pak skončí na kontě pro obnovu vytipované konkrétní školy na Srí Lance. Ředitel děčínského domu dětí Zdeněk Kult upřesnil, že keramickým plaketám vévodí symbol ostrova.

Na Srí Lance pokračují i náboženské konflikty

Na východě Srí Lanky zpustošeném vlnou tsunami zahynuli při střetu mezi hinduisty a křesťany nejméně tři lidé. Dalších 37 lidí bylo zraněno. Podle místní policie vybuchly během srážky obou skupin dva ruční granáty. Policie dva domnělé útočníky ihned zadržela.

K incidentu došlo v oblasti, kde působí řada mezinárodních dobrovolníků pomáhajících obětem katastrofy. Nikdo z nich nebyl zraněn. Dosud se mělo zato, že etnické a náboženské násilí utichlo díky katastrofě, která postihla všechny bez rozdílu.

Střety mezi hinduisty a křesťany jsou na Srí Lance přesto poměrně vzácné. Obě strany se totiž shodně považují za utlačované buddhistickým režimem sinhálské většiny. Přestřelky byly včera hlášeny také z indonéského města Banda Aceh, kde se soustředí největší humanitární pomoc. Nikdo nebyl zraněn. Zatím není jasné, kdo střílel.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme