I poslední návrh věřitelům Řeky rozděluje. Kritizují ho i někteří vládní poslanci

Také poslední návrh reforem, které vláda v Aténách navrhla eurozóně výměnou za finanční pomoc, Řeky rozděluje. Někteří lidé ústupky věřitelům považují za příliš velké a ani mezi poslanci vládních stran o nich zjevně nepanuje shoda. O návrzích odeslaných do Bruselu bude dnes v noci rozhodovat parlament v Aténách. Vzdor kritice šanci na přijetí mají. Řecký premiér Tsipras řekl, že úkolem vlády není ani dostat zemi z eurozóny, ani způsobit v zemi hospodářský kolaps.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos | Zdroj: Reuters

Kritici tvrdí, že navrhované řešení je pro Řecko snad ještě náročnější než to, které v neděli Řekové odmítli v referendu.

„Někteří lidé v anketách či reportážích mi říkají, proč bylo to velké drama s referendem, když ve své podstatě je teď na stole něco, co by se dalo poslat do Bruselu i bez kampaní a velkých dramat,“ poznamenal z Atén zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění v Řecku mluvili zpravodaj ČRo Martin Ježek a analytik Jan Jedlička

Návrh zpochybnilo mimo jiné i pět poslanců nejsilnější vládní strany Syriza. Podle nich by lepší než ústupky bylo, aby se země vrátila k drachmě.

Takové návrhy lze zaslechnout i od lidí před budovou parlamentem v Aténách, což je však do jisté míry tím, že zatímco ve čtvrtek tam demonstrovali proevropsky orientovaní Řekové, dnes se tam sešli lidé, kteří jsou naladeni spíše proti věřitelům.

Provolávají hesla jako třeba „Ne dohodám s věřiteli – ani minulým, ani budoucím“ a podobně. Demonstrantů je odhadem několik tisíc.

„Je tady poměrně hodně různých uskupení. Kromě příznivců vládního hnutí Syriza jsou tady také anarchističtí aktivisté, jsou tady komunisté,“ přiblížil zpravodaj z večerních Atén.

Investoři, zdá se, věří v dohodu o řešení krize. Euro dnes na devizových trzích výrazně zpevňuje k většině ostatních měn a zažívá svůj nejlepší den za poslední měsíc.

Podle Jana Jedličky, analytika Kanceláře pro Evropskou unii v České spořitelně, to může být obratem v taktice řecké vlády. Ta si počínala od svého od svého nástupu letos v lednu velmi neústupně.

„Pokud skutečně ten balíček reforem, které předložilo Řecko, je nyní myšlen vážně – není za tím jakási finta nebo nějaká snaha oddálit to rozhodnutí eurozóny – tak to beru za dobrý krok a věřím, že nyní dojde k dohodě,“ řekl Jedlička.

Kdo vlastní řecký dluh | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme