I přes hrozby atentátů se procesí se sochou Ježíše účastnily miliony Filipínců

Až osm milionů Filipínců se zúčastnilo procesí uctívajícího sochu Ježíše Krista zvaného Černý Nazareťan. Tradiční náboženský svátek ale doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření, podle prezidenta země Aquinatotiž existovala hrozba útoku islámských teroristů. Obavy z atentátů se nakonec nenaplnily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až osm milionů Filipínců se zúčastnilo svátku černého Ježíše Krista | Zdroj: Reuters

Filipínské vedení považovalo hrozbu útoku blíže nespecifikovaných teroristů z jihu země, kde operují islámští extrémisté, za vysokou. Nakonec ale vláda tradiční procesí nezrušila.

Bezpečnostní opatření ale byla mimořádná, v ulicích Manily hlídkovalo na 15 tisíc policistů včetně příslušníků speciálních jednotek a cvičených psů, vypnutá také byla mobilní síť, aby teroristé případně nemohli pomocí telefonu odpálit výbušniny, a v pohotovosti byly i vrtulníky, sanitky a zdravotnická zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Až osm milionů Filipínců se i přes hrozby útoků zúčastnilo procesí k svátku Černý Nazareťan. Podrobnosti od redaktora Roberta Mikoláše v Odpoledním Radiožurnálu.

Úřady přesto hlásí stovky zraněných. Všichni však utrpěli zranění při tlačenici, když se snažili dostat co nejblíže k soše Černého Krista.

Mnozí lidé říkali, že se museli rozhodovat mezi vírou a hrozbou. Filipínci ovšem věří, že Černý Ježíš Kristus má zázračné, i uzdravovací schopnosti, a proto se k němu chtějí alespoň přiblížit.

Filipínci slaví katolický svátek Černého Krista vždy 9. ledna, kdy jeho sochu nejprve odnesou z kostela Quiapo a poté jí doprovázejí na cestě zpět do tohoto manilského chrámu.

Obyvatelé Filipín věří, že dřevěná socha Černého Nazareťana má zázračné vlastnosti, přestála například požár, který vypukl na lodi, co začátkem 17. století přivezla Krista na Filipíny, a nepoškodila ji ani dvě silná zemětřesení, bombardování za druhé světové války, ani dva mohutné požáry kostela, kde je uložena.

Filipíncům pomáhají v boji s teroristy američtí vojáci

Filipínské jednotky bojují s islámskými teroristy už řadu let, dokonce jim v tom pomáhají i američtí vojáci, kteří po úderu na afghánský Taliban otevřeli před deseti lety právě na Filipínách takzvanou druhou frontu boje proti terorismu.

Asi 600 příslušníků speciálních jednotek armády Spojených států operuje na jihu Filipín, základnu mají ve městě Zamboanga, jinak se ale o jejich misi příliš nemluví.

Pro Filipíny jde politicky o velmi citlivou věc, tedy o přítomnost zahraničních vojáků na filipínském území. Přesto Američané významně přispívají k dopadení a likvidaci teroristů, hlavně ze Skupiny Abú Sayafa, která nechvalně proslula únosy západních turistů i stínáním hlav rukojmí včetně křesťanských misionářů.


Zvětšit mapu

Robert Mikoláš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme