I přes vítězství nemá Merkelová místo kancléřky jisté

V Německu v povolební koalici už nezní otázka, kdo s kým. Obě hlavní politické strany Unie a SPD jsou pro velkou koalici. Hlavní otázkou však zůstává, kdo? Kancléř, či kancléřka. Poražená SPD navrhuje rotaci ve funkci předsedy vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angele Merkelová a Gerhard Schröder | Foto: AFP

"Chceme vládnout s Gernardem Schröderem v čele, na základě tříbodového manifestu, to je stejné jako minulý týden," potvrzuje generální tajemník SPD Benneter. "Nebudeme jednat o koalici s SPD celý rok, ale nyní se soustředíme na tuto variantu," dodává předsedkyně CDU Merkelová, která současně odmítá návrh na rotaci v úřadu kancléře.

Sociálně demokratické řešení označují někteří za Schröderovu neschopnost přijmout porážku, jiní za vychytralý krok k dalším volbám. Zemský ministerský předseda Wulff ale předvídá: "Příští neděli, po volbách v Drážďaněch přizná SPD svou porážku." I když současně zraje i koaliční řešení bez Schrödera i Merkelové.

"Není důležité personální řešení, ale věcné," potvrzuje saský ministerský předseda Milbradt. Předseda parlamentu Thierse za SPD doplnil, že je potřeba najít model koalice dvou rovnoprávných partnerů.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme