I přežití zimy patří mezi lidská práva

Evropa by se neměla všímat jen porušování demokratických práv, ale i těch lidských základních - jako například přežít zimu. V Jugoslávii se musí natolik šetřit, že lidé jsou v mrazu bez tepla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politickou krizi v Srbsku vystřídala krize energetická. Občané, kteří v sobotu ve volbách odmítli režim Slobodana Miloševiče, oslavují vítězství demokracie po tmě a v chladu. Se srbským ministrem energetiky lze souhlasit,že mít v zimě elektřinu šest hodin denně je stav srovnatelný s přírodní katastrofou. Příčin zoufalého stavu energetického systému v Srbsku je víc, ale Evropu by měly zajímat především dvě. Sankce proti minulému režimu a bombardování Severoatlantickou aliancí. Jestliže Evropa vítá srbské demokratické změny, měla by také podpořit srbské politiky konkrétním činem, pomoci lidem, kteří hlasovali pro Evropu, aby v Evropě neumrzli. Pravidlo, že vlády po svém zvolení přistupují k nepopulárním opatřením, se na Srbskou situaci nehodí. Nový premiér včera občanům oznámil, že jediným řešením je elektřinou šetřit, protože veškeré potřeby nelze pokrýt ani kdyby všichni producenti elektřinu dodali. Šetří se drakonicky a tak na několika místech v Srbsku občané protestují a do tmy už zazářila barikáda z hořících pneumatik. V jejím světle je zřejmé, že Evropa nemůže reagovat na porušování lidských práv pouze tehdy, když jsou lidé vyháněni z domovů. Lidským právem je i přežít zimu. Energetická krize v Srbsku je evropským problémem. Že se v roli pozorovatelů průběhu voleb v Srbsku zůčastnili lidé ze všech koutů Evropy je v pořádku. V pořádku by ale nebylo zůstat nezávislými pozorovateli toho, co se Srby udělá ohlášený pokles teploty na deset stupňů Celsia pod nulu. Toto je jasně situace, do které se Evropa musí vměšovat. Miliardami a hned.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme