I Slovensko slaví státní svátek, někteří Slováci ale 17. listopad vnímají rozporuplně

Výročí sametové revoluce si připomínají také na Slovensku. Stejně jako v České republice se u příležitosti 17. listopadu koná řada pietních akcí i demonstrací či protestních shromáždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo na Národní třídě, 17.listopad 2012 | Foto: Filip Jandourek

Například v ulici, kde má trvalé bydliště někdejší poslední náčelník komunistické státní bezpečnosti Alois Lorenc, se skupina asi 30 aktivistů rozhodla, že ulici symbolicky zablokuje.

Chtějí tak Aloisi Lorencovi ukázat, jaké to kdysi bylo, když státní bezpečnost bránila lidem v pohybu a ničila jim život.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy 17. listopadu na Slovensku sleduje zahraniční zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Na blízkém náměstí se zhruba 300 až 400 lidí účastní demonstrace za lepší poměry v zemi. Zájemci rovněž mohou navštívit různé konference a diskuze o demokracii.

Řada Slováků má podle průzkumů veřejného mínění k datu 17. listopadu poměrně kontroverzní vztah. Nebyl pro ně nutně přelomem k lepšímu a také si hodně pamatují hospodářskou stagnaci a propad životní úrovně v první polovině 90. let.

Výročí si kromě Bratislavy připomínají i další slovenská města. Jde však spíše o komorní pietu, nikoliv událost, která by přitahovala masy lidí.

Vojtěch Berger, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme