I teroristé zadržení mimo USA se zřejmě soudu nevyhnou

Americký prezident George Bush a jeho administrativa začali hledat další možnosti, jak soudit osoby obviněné z terorismu. Po čtvrtečním rozhodnutí Nejvyššího soudu totiž nemohou soudit vězně z Guantanáma vojenské tribunály.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním problémem je to, že pro teroristy zadržené v zahraničí nemá americká justice způsob, jak je soudit. Republikánský senátor Arlen Specter chce proto předložit návrh zákona, který by ustavení vojenských tribunálů pro nepřátelské bojovníky umožnil.

Prezident Bush nicméně oznámil, že chce jednat s americkým Kongresem o tom, zda by se pro souzení zahraničních teroristů nedaly využít klasické vojenské soudy. Vůdce demokratů v Senátu Harry Reid oznámil, že Kongres bude s Bushem spolupracovat. Zdůraznil, že legální cesty k odsouzení teroristů jsou nutné.

V zajateckém táboře na Kubě Američané v současnosti zadržují kolem 460 mužů, podezřelých z napojení na teroristickou síť Al-Káida či afghánské extremistické hnutí Taliban. Rozhodnutí Nejvyššího soudu se týká dvanácti z nich. Z konkrétních zločinů bylo dosud obviněno jen kolem deseti guantanámských vězňů. Jejich případné vojenské soudy by byly první, které by Spojené státy vedly s cizinci od druhé světové války.

Bushova administrativa odmítá vězně na Guantánamu označit za válečné zajatce a tvrdí, že to jsou pouze nepřátelští bojovníci, na něž se nevztahují ženevské konvence. Tribunály označované oficiálně jako vojenské komise schválil Bush po teroristických útocích z 11. září 2001. Podle skupin na ochranu lidských práv jsou nespravedlivé vůči obviněným.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme