I v Nizozemsku zvítězily strany slibující utahování opasků

Nizozemsko bude mít pravděpodobně prvního liberálního premiéra od první světové války. Mimořádně vyrovnané volby v Nizozemsku skončily těsným vítězstvím Liberální strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospodářství je hlavní téma voleb

Hospodářství je hlavní téma voleb | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Získala 31 mandátů, o jediné křeslo více než sociální demokraté. Dosavadní premiér Jan Peter Balkenende se svými křesťanskými demokraty neuspěl a rezignoval.

Naopak velký úspěch zaznamenala radikální Strana pro svobodu kontroverzního politika Geerta Wilderse, ta bude mít 24 mandátů.

Pyrhovo vítězství

Zahraničně politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák v Ozvěnách dne připomněl, že úplné výsledky budou až 15. června po sečtení zámořských území, ale i tak lze tyto volby označit za vítězství pravice. „Protože tři pravicové strany, pokud by se daly dohromady měly by těsnou většinu jednoho hlasu. Je to ale vítězství Pyrhovo. Sestavení vlády bude velmi obtížné.“

Nizozemsko je první zemí eurozóny, kde byly volby poté, co se naplno projevila krize i realita skutečné situace Řecko. „Jestli srovnáme volební situaci v Nizozemsku a Česku, zjistíme, že v obou zemích vyhrály pravicové strany, které slibovaly spíše utahování opasků,“ poznamenal Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky voleb v Nizozemsku komentoval v Ozvěnách dne Milan Slezák

Tolerance na ústupu

Připomněl, že Nizozemci jsou na koalice zvyklí, sami si je vybírají a své hlasy rozdělují tak, aby v parlamentu bylo více zastoupení. „Na druhé straně v případě Liberálů a Strany práce může jít o koalici velmi křehkou.“

Úspěch Geerta Wilderse se podle Slezáka odvíjí ze změny postoje Nizozemců k usedlým cizincům, dříve velice vstřícní Nizozemci k politickým uprchlíkům. Někteří si však v poslední době domnívají, že noví imigranti jsou na státu závislí, chtějí od něho peníze, ale přitom si přístupu státu a jeho tolerance neváží.

Tradiční politika čelí výzvě

Velvyslanec České republiky v Nizozemsku Petr Mareš nástup Geerta Wilderse považuje za ukázku trendu v postojích tamních voličů. „Jeho koaliční potenciál je nízký, avšak počtem získaných křesel zkomplikoval vyjednávání o budoucí vládě a zároveň potvrdil, že veškeré problémy, ze kterých těží, jsou závažné a nizozemská tradiční politika s nimi bude muset něco dělat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební výsledky zhodnotil ve Světě o jedné Velvyslanec České republiky v Nizozemsku Petr Mareš

Mareš předvídá, že rozhovory o příští vládě budou trvat minimálně půl druhého měsíce či dva.

Volby byly neúspěchem pro vládní křesťanské demokraty - přišli o dvacet křesel. Dosluhující premiér Jan Peter Balkenende rezignoval z postu předsedy strany a také se vzdal poslaneckého mandátu. „Strana je v hluboké krizi, nemá zatím jasného nástupce za premiéra Balkendeho a jen těžko může počítat, že by se podílela na vládě,“ uvedl Petr Mareš ve Světě o jedné.

Milan Kopp, Milan Slezák, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme