I ve Francii se stávkuje kvůli důchodové reformě

Francie je další evropskou zemí, kde odboráři protestují proti záměrům vlády na reformu důchodového systému. Podobně jako včera v Rakousku také v zemi galského kohouta zřejmě protesty povedou k rozsáhlé celonárodní stávce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Champs Elysées | Foto: Jan Rosenauer

Přesně rok po svém jmenování premiérem čelí Jean-Pierre Rafarin útoku odborů, které nesouhlasí s chystanou reformou penzijního systému. Právě dnes předkládá ministr sociálních věcí Francois Fillon v Radě ministrů návrh některých podstatných změn. Odboráři jsou však připraveni stávkovat a přesně za týden by měly po celé zemi do ulic vyjít desítky tisíc lidí.

Svůj nesouhlas s reformami také vyjádřili učitelé, kterých demonstrovalo na 20 tisíc především kvůli decentralizaci francouzského školství. Byla to už jejich 4. stávka od začátku roku a podle některých odhadů se jí zúčastnilo až 50 procent všech učitelů. Premiér Rafarin prohlásil, že nehodlá odborům ustupovat a přestože je připraven s odboráři jednat, žádná stávka nebude mít na rozhodnutí vlády vliv.

Markéta Kaclová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme