I zahraničí se zajímá o osud Bubeníka a Pilipa

Zahraniční tisk se zmiňuje o jednání Petra Pitharta na Kubě, píše také o prvních krocích nového konžského prezidenta, o Indii, ale také o situaci v Indonésii a dalších tématech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K situaci Ivana Pilipa a Jana Bubeníka už týdny zadržovaných na Kubě dnes německý Die Welt poznamenal: „Z očekávaného happy endu nakonec nic nezbylo: eskému předsedovi senátu se v Havaně nepodařilo získat svobodu pro dva Čechy. Ani několikahodinový rozhovor Fidela Castra neobměkčil. Castro by se možná rád pomstil za to, že Česká republika se po svržení komunismu více než kterákoliv jiná dříve „bratrská země“ od Kuby odvrátila. Praha navíc na půdě OSN loni důrazně upozorňovala na porušování lidských práv na Kubě. Po Pithartově neúspěchu tak zůstává osud obou Čechů nejasný.“

Britský the Guardian komentuje první zahraniční cesty nového konžského prezidenta Josepha Kabily. Pouhý týden po složení přísahy už se nový prezident demokratického Konga vydal do zahraničí. Svět to chápe jako nadějný příznak: Nový představitel Konga je připraven urovnat konflikt ve vlastní zemi a rád by k tomu získal podporu Západu. Zdá se, jako by Joseph Kabila chtěl opravdu splnit naděje Západu. Svou kariéru jako prezident zahájil cestou k významnému trojúhelníku Paříž-Washington-New York.

Jihoafrický Independent dnes komentuje nedávno uveřejněný plán na reformu afrického kontinentu. Návrh, se kterým na setkání ekonomů v Davosu vystoupil jihoafrický prezident Thabo Mbeki, bývá označována za „Marshallův“ plán pro Afriku. Afričtí vůdci tak vyjádřili pevné odhodlání převzít na sebe odpovědnost za udržitelný ekonomický rozvoj kontinentu. „Musíme zahájit reformy v mezinárodním měnovém systému. Musíme dosáhnout odpuštění afrických dluhů a usilovat o nové uspořádání světového obchodního systému. Na základě toho by Afrika mohla naplnit své reformní plány a dosáhnout míru a stability,“ cituje mluvčího afrických vůdců dnešní jihoafrický Independent.

Nizozemský deník „Trouw“ věnuje pozornost situaci kolem indonéského prezidenta Abdur-Rahmána Wahída, zvoleného této funkce v roce 1999. Pokud se bude soudním šetřením zjišťovat, zda se prezident provinil úplatkářstvím, byl by to pro indonéský Lidový kongres první podnět k prezidentovu sesazení. Takové rozhodnutí by si však vyžádalo nepochybně několik měsíců. Indonézii tak čeká znovu období napětí. Je nutno se obávat, že stoupenci a odpůrci prezidenta Wahída opět pozvou své příznivce do ulic.

Političtí vůdcové se určitě už chystají vyplnit případné mocenské vakuum v zemi. Wahíd se bohužel dodnes neprojevil jako „silný muž“, jakého má Indonézie zapotřebí. Vnucuje se otázka, zda někoho takového Indonézie někde má a zda nějaká alternativa k prvnímu demokraticky zvolenému prezidentovi největší dvousetmilionové muslimské země vůbec existuje, pochybuje nizozemský „Trouw“.

Rakouský Kurier dnes věnuje pozornost nedávnému prohlášení afghánské strany muslimských radikálů Taliban, podle kterého je připravena vydat ze země muslimského extrémistu Usama Bin Ládina. Výměnou za to požaduje vládnoucí muslimská strana Taliban od mezinárodního společenství uznání za legitimní vládu Afghánistánu. Svůj požadavek vyjádřil Taliban, který ovládá téměř 95 procent afghánského území, ve svém dopisu adresovaném americkému prezidentovi Bushovi. „Doufáme, že nová americká vláda bude více flexibilní a bude s námi vyjednávat,“ cituje mluvčího Talibanu dnešní rakouský Kurier.

Markéta Kaclová, Radka Průšová, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme