I zahraniční noviny o horku

Na stránkách ženevských novin Le Temps se můžete dočíst, že Švýcarsko je připraveno s radostí pomoci sousedům, kteří mají kvůli vedrům energetické potíže. Titulní reportáž francouzského listu Le Figaro se také věnuje horkému počasí. Upozorňuje totiž, jak těžce jsou vedry a suchem postiženi chovatelé dobytka, kteří se ještě vzpamatovávají z epidemie tak zvané nemoci šílených krav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Na stránkách ženevských novin Le Temps se můžete dočíst, že Švýcarsko je připraveno s radostí pomoci sousedům, kteří mají kvůli vedrům energetické potíže. Tatáž vlna horka, kvůli které mnohé evropské země trpí nedostatkem elektřiny, výrazně pomáhá výkonu švýcarských vodních elektráren.

Led na horách a ledovcích taje mnohem rychleji než obyčejně, a tak jsou vodní nádrže plné a elektrárny jedou ve dne v noci na sto procent. To umožňuje Švýcarům vyvážet energii ve velkém k sousedům. A to právě v době, kdy její cena na evropském trhu prudce stoupá. Jenže možná za to zaplatíme, připomíná článek v Le Temps: "Jak totiž tají ledovce, taje s nimi i náš budoucí kapitál."

Titulní reportáž francouzského listu Le Figaro se také věnuje horkému počasí. Upozorňuje totiž, jak těžce jsou vedry a suchem postiženi chovatelé dobytka, kteří se ještě vzpamatovávají z epidemie tak zvané nemoci šílených krav. Teď prý navíc přišli o polovinu krmiva pro svá zvířata.

Také pěstitele obilovin čekají dvaceti- až padesátiprocentní ztráty. Celková škoda ve francouzském zemědělství se odhaduje na jednu miliardu eur. Ovšem oficiálně se to všichni zdráhají přiznat, dodává Le Figaro.

Stránky rakouských deníků zaplňují úvahy o kritické situaci v uprchlických táborech. Tu vyvolala rvačka azylantů, při které zahynul uprchlík z Čečenska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinami listovala zpravodajka Radiožurnálu v Rakousku Marie Woodhamsová.

Dva sebevražedné atentáty přerušily klid v Izraeli, píše o tom deník International Herald Tribune. Dva palestinští mladíci zemřeli včera při sebevražedných útocích, které měly na svědomí životy dalších dvou Izraelců. Křehký americký plán na nastolení míru mezi Palestinci a Izraelem tak dostal další trhliny. Útoky ukončily více jak měsíc relativního příměří a rozzlobily většinu izraelských politiků, píše americký list.

Premiér Ariel Šaron komentoval situaci značně rozčilen. Prohlásil, že je skutečně nutné, aby v zájmu mírových akcí palestinské úřady zlikvidovaly teroristické skupiny:

"Nakonec to jsou Palestinci, kdo zodpovídají za své zájmy, protože Izrael nebude moci pokračovat v mírovém procesu, dokud nebude terorismus zastaven definitivně",

prohlásil Ariel Šaron po útocích. Obyčejní Izraelci ale už ničemu nevěří, uzavírá deník International Herald Tribune.

Markéta Kaclová, Petra Lazáková, Marie Woodhamsová, Hana Hikelová, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme