Masový turismus vyhání obyvatele měst na Ibize do karavanů, ceny bydlení se od roku 2010 ztrojnásobily

Někteří obyvatelé města Ibiza na jednom ze španělských Baleárských ostrovů žijí v karavanech na předměstí, protože si za svůj plat nemohou dovolit podnájem, natož koupi bytu. Jsou mezi nimi číšník, úřednice či zdravotní sestra. Ceny nemovitostí v této turisticky rušné destinaci v posledních letech výrazně vzrostly, za metr čtvereční se v jedné z lokalit na Ibize platí víc než v Madridu či Barceloně, napsal v neděli deník El País.

Ibiza (Španělsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté na pláži Comte na Ibize

Turisté na pláži Comte na Ibize | Foto: Thomas Coex | Zdroj: AFP / Profimedia

„Pracuji v luxusní vile jedněch Angličanů, mám 1500 až 1800 eur měsíčně, podle přesčasů. Ale v únoru mi majitel bytu zvedl nájem a nic jiného jsem nenašel. Chtějí 900 či 1000 eur za garsonku a k tomu několikaměsíční kauci,“ popsal sedmatřicetiletý muž, který odmítl říci jméno, protože se stydí za svou situaci.

Konec turistických pronájmů. Barcelona chce do pěti let zrušit všechna povolení pro majitele takových bytů

Číst článek

Bydlí totiž v karavanu na bezplatném parkovišti na okraji města Ibiza. „Sprchovat se chodím ke kamarádovi,“ dodal. Kolem něj jsou desítky karavanů a dodávek.

V dalším karavanu žije úřednice, která vydělává 1000 eur (asi 25 000 Kč) měsíčně, vedle ní v dodávce žije číšník s platem 1500 eur a stejně má sanitář z nemocnice, který žije rovněž v karavanu na tomto parkovišti. Jsou to dva různé světy v Ibize - místní žijící v karavanech, protože nemají na nájem, a například slavná diskotéka Lío, kde je minimální útrata na osobu 270 eur (asi 6700 Kč), napsal El País.

Podle statistiky španělské vlády mají z obcí nad 25 000 obyvatel ve Španělsku nejdražší nemovitosti ve městě Santa Eulária des Riu na ostrově Ibiza, kde metr čtvereční stojí 5194 eur (asi 129 000 Kč). I druhé místo v tomto srovnání je na ostrově Ibiza a je jím jeho stejnojmenná metropole, kde se metr čtvereční prodává za 4624 eur.

V Madridu vyjde podle této statistiky metr čtvereční na 4015 eur a v Barceloně na 3767 eur. A zatímco v Madridu se ceny nemovitostí oproti roku 2010 téměř zdvojnásobily, v Ibize vzrostly více než třikrát.

Dopady masového turismu

‚I turisté si stěžují na moc turistů‘. Řecké úřady musí řešit dopady nadměrného množství návštěvníků

Číst článek

Kvůli rostoucím nájmům někteří místní z Ibizy zvažují odstěhovat se jinam do Španělska. Například pětatřicetiletá zdravotní sestra Sonia Sanchová, která se na Ibize narodila a žije tam celý svůj život, vydělává 1800 až 2000 eur měsíčně. Před půl rokem se jí ale narodila dcera a s partnerem, který má plat 1000 eur, žijí v malém bytě. Hledali větší, ale nenašli dvoupokojový byt za méně než 1800 eur měsíčně.

Sanchová napsala o své tíživé situaci v dopise přímo starostovi Ibizy Rafaelu Triguerovi. „Sonio, je mi to moc líto. Každý den za mnou chodí lidé v podobné situaci a ujišťuji vás všechny, že pracujeme na zmírnění této dramatické situace,“ odpověděl jí starosta.

Ostrov Ibiza, který má téměř 160 000 obyvatel, podle statistiky baleárské regionální vlády loni navštívilo asi 3,4 milionu turistů, zhruba o 300 000 více než v roce 2022.

Masová turistika komplikuje život místním obyvatelům i jinde ve Španělsku, kde se v posledních týdnech konala řada demonstrací. Například 20. dubna kvůli tomu vyšlo do ulic a na promenády u pláží na 60 000 lidí na Kanárských ostrovech, požadovali mimo jiné limit pro počet turistů a dostupné bydlení pro místní.

Koncem května protestovalo na 10 000 lidí proti masové turistice na Mallorce, která je vedle Ibizy dalším z Baleárských ostrovů. Minulý víkend manifestovali za limity pro počty turistů lidé také v jihošpanělské Granadě a za dva týdny se chystá demonstrace proti masové turistice v Barceloně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme