ICC bude soudit keňské prominenty podezřelé z povolebních násilností

Před Mezinárodním trestním soudem v Haagu (ICC) by měli stanout čtyři prominentní Keňané. Žalobci je podezírají z organizování povolebních násilností v roce 2008. Podle agentury Reuters to jsou vicepremiér a ministr financí Uhuru Kenyatta , bývalý ministr školství William Ruto, Joshua arap Sang , který pracuje v médiích a Francis Muthaura, bývalý tajemník vlády. Žalobce je viní ze zločinů proti lidskosti, oni obvinění odmítají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haag ICC - Mezinárodní trestní tribunál

Haag ICC - Mezinárodní trestní tribunál | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Násilnosti vypukly v Keni po prezidentských volbách v roce 2007 a během několika týdnů se výrazně rozšířily. Mnozí je označovali za nejhorší krizi od roku 1964, kdy Keňa získala nezávislost. Zemi dovedly takřka na pokraj občanské války.

Rozsáhlé násilnosti začaly střety stoupenců dvou kandidátů, Raily Odingy a Mwaie Kibakiho. Opozice po volbách zpochybnila Kibakiho vítězství. Během povolebních násilností zahynulo celkem více než 1200 lidí, asi 600 tisíc dalších kvůli bojům uteklo z domovů. Vítězem byl nakonec prohlášen Kibaki a Odinga se na základě koaliční dohody stal premiérem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl afrikanista Otakar Hulec

Dnes Mezinárodní trestní soud oznámil, že by před ním měli stanout čtyři keňští prominenti. Jak na Rádiu Česko upozornil afrikanista Otakar Hulec, původně mělo stanout před tribunálem celkem čest Keňanů, ale soud nakonec rozhodl, že obviní čtyři z nich.

„Hlavním obviněným ze strany stoupenců prezidenta Kibakiho je vicepremiér Uhuru Kenyatta, syn prvního prezidenta. Kenyatta společně s Francisem Muthaurou čelí obvinění hlavně z toho, že podporovali jakousi militantní skupinu, ozbrojenou sektu, která proti odpůrcům KIbakiho vojensky zasahovala,“ přiblížil.

Keňanům se ale podle afrikanisty rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu
nelíbí. „Afričané ho nemají rádi. Považují ho za jakési vměšování, za jakousi druhou neokolonialistickou akci,“ uvedl.

„Ale také proto, že asi z 35 případů, které mezinárodní tribunál řídil nebo má na programu, je přes polovinu ,17, z Afriky. Afričané jsou také proti hlavnímu žalobci ICC Louisi Moreno Ocampovi. Ten by však už tento případ neměl vést, končí mu mandát. Na jeho místo byla zvolena Afričanka, právnička z Gambie. Takže by se mohl odpor proti takzvaně západoevropskému tribunálu snížit,“ dodal.

Ondřej Černý, Helena Berková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme