Krajně pravicové Identitární hnutí Rakouska přijalo peníze od teroristy. Vláda zvažuje jeho rozpuštění

Rakouská vláda prověřuje možnost, že by rozpustila krajně pravicovou skupinu Identitární hnutí Rakouska (IBÖ). Oznámil to ve středu kancléř Sebastian Kurz, informovala agentura APA. Mluvčí IBÖ Martin Sellner v pondělí přiznal, že hnutí dostalo neobvykle velký finanční dar od australského teroristy, který v polovině března zavraždil v mešitách na Novém Zélandu 50 lidí.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod příslušníků krajně pravicového identitárního hnutí v rakouské metropoli v září 2017 k výročí bitvy u Vídně v roce 1863, ve které protiturecká koalice porazila vojska Osmanské říše | Zdroj: Profimedia

Rakouská vláda podle Kurze nehodlá tolerovat „nebezpečné ideologie, ať už přicházejí z kteréhokoli kouta“. Žádná forma extremismu podle něj nemá v Rakousku co pohledávat.

Facebook zablokoval stránky protiimigračního Identitárního hnutí. Šířilo podle něj ‚organizovanou nenávist’

Číst článek

V pondělí vyšlo najevo, že 28letý Australan, který zavraždil 50 lidí v mešitách ve městě Christchurch, poslal na počátku loňského roku dar 1500 eur (39 tisíc korun) Identitárnímu hnutí Rakouska.

Boj proti ztrátě identity

Byt jeho mluvčího Sellnera v úterý prohledal Spolkový úřad na ochranu ústavy a pro boj s terorismem (BVT), který má v Rakousku roli civilní kontrarozvědky.

Takzvané identitární hnutí je namířeno proti multikulturalismu a bojuje proti údajné ztrátě identity evropských národů kvůli imigraci. Příznivce má kromě Rakouska například i v Německu či Francii.

‚Konečně jim to někdo vrátil, ne?‘ Vypátrali jsme autory komentářů schvalujících útok na Novém Zélandu

Číst článek

Mluvčí IBÖ Sellner, kterého teď rakouské úřady podezřívají z členství v teroristické skupině, jakékoli spojení s australským teroristou odmítl a uvedl, že přijatý finanční dar pošle na charitativní účely.

Sdílení videa

Vicekancléř a předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache ve středu zdůraznil, že jeho strana nemá s identitárním hnutím nic společného. Řada politiků FPÖ má přitom blízko k některým uskupením, která jsou považována za pravicově extremistická.

Sám Strache v roce 2016 sdílel na svém facebooku video identitárního hnutí. Ve středu řekl, že si myslel, že je to „hnutí mladých zaměřené proti levici“.

Už minulý týden rakouská média informovala, že Australan Brenton Tarrant, který v mešitách ve městě Christchurch zabil 50 lidí, navštívil loni v listopadu několik rakouských měst včetně Vídně, Salcburku či Innsbrucku.

Na zbraň, kterou Australan útočil v mešitách, napsal mimo jiné letopočet 1683, kdy byli u Vídně poraženi Turci, či jméno tehdejšího obránce rakouské metropole Ernsta Rüdigera von Stahremberga.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme