V syrském Idlibu vzniklo demilitarizované pásmo, potvrdilo turecké ministerstvo obrany

Demilitarizované pásmo v syrské provincii Idlib bylo vytvořeno a těžké zbraně z něj byly odsunuty. Ve středu o tom informovalo turecké ministerstvo obrany, které citovala agentura Reuters.

Ankara/Damašek/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Idlib je poslední provincií, kterou v Sýrii ovládají povstalci | Zdroj: Reuters

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová krátce předtím oznámila, že z demilitarizovaného pásma v Idlibu se stáhlo více než 1000 ozbrojenců. Termín pro odsun „radikálních povstalců“ z pásma v Idlibu je 15. říjen, jak upřesnila Zacharovová.

Rusko a Turecko se v říjnu v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlibu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou.

Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou. Její velkou část ovládají radikální a povstalecké skupiny.

Na základě dohody ze Soči měly být z demilitarizovaného pásma do dnešního dne staženy všechny těžké zbraně, tanky, raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Pásmo poté bude pod dohledem koordinovaných tureckých a ruských hlídek.

Rusko-turecká dohoda odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlibu, kde žijí tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme