Girkin je podle Navalného politický vězen. Rus, který sestřelil letadlo, byl nyní zatčen za kritiku Putina

Uvězněný ruský opoziční předák Alexej Navalnyj v úterý označil prominentního ruského nacionalistu a podporovatele války na Ukrajině Igora Girkina, známého také jako Igor Strelkov, za politického vězně. Stalo se tak poté, co byl Girkin po kritice ruského vedení v čele s prezidentem Vladimirem Putinem zatčen, obviněn z podněcování extremismu a umístěn do vazební věznice Lefortovo v Moskvě.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčený Igor Girkin

Zatčený Igor Girkin | Foto: Alexander Paramoshin | Zdroj: Reuters

Girkin byl dříve v nepřítomnosti odsouzen v Nizozemsku za podíl na sestřelení civilního boeingu nad východní Ukrajinou v létě 2014. 

„Igor Strelkov byl zadržen nezákonně. Dokud bude ve vazbě kvůli hloupému a zjevně politicky motivovanému obvinění, je politickým vězněm,“ uvedl Navalnyj na sociální síti.

Girkin byl příliš vidět. Na Putina měl kompromitující informace, říká expert o zatčení ruského nacionalisty

Číst článek

O názoru opozičního předáka informovala nezávislá média, jako jsou listy The Moscow Times či Naša Niva. Navalnyj připomněl Strelkovo odsouzení v Nizozemsku nezávislým soudem a zdůraznil, že zavraždění 298 lidí, kteří byli na palubě sestřeleného boeingu, by si zasloužilo vyšetřování v Rusku a všichni viníci spravedlivý trest.

„Ale teď je Strelkov uvězněn nikoliv kvůli obvinění ze spáchání skutečného zločinu, ale kvůli fiktivnímu a vykonstruovanému případu extremismu. Prostě řečeno - za kritiku režimu,“ uvedl Navalnyj s tím, že terčem této kritiky byl Putin a ministr obrany Sergej Šojgu. Strelkovova kritika byla podle Navalného „zprava“, tedy z opačné strany ruské politiky.

„Nadával kanibalům za to, že nemají dostatečnou chuť k jídlu, a radil, jak lépe požírat lidi. A jak správně vést nezákonnou, agresivní a hloupou válku. Ale bez ohledu na Strelkovovy názory měli bychom se zastat zákona a spravedlnosti. Člověka lze soudit jen za zločiny, které spáchal. Projevovat škodolibost nad tím, že se Strelkov stal obětí svého vlastního režimu, znamená veřejně podporovat bezpráví,“ dodal Navalnyj.

Zatímco Navalnému nyní hrozí dalších 20 let za mřížemi kvůli obvinění z extremismu, Girkinovi podle médií hrozí pět let odnětí svobody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme