Slovenská strana SaS odmítla nabídku ministra Matoviče ohledně podpory kabinetu, hrozí pád vlády

Bývalá slovenská vládní strana Svoboda a Solidarita (SaS) odmítla čtvrteční nabídku ministra financí Igora Matoviče, že podá demisi, pokud strana podpoří předlohu státního rozpočtu na příští rok a stáhne v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera. Svoboda a Solidarita v prohlášení před hlasováním sněmovny o pádu kabinetu uvedla, že konec vlády je nevyhnutelný.

Bratislava (Aktualizováno: 17:27 15. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík

SaS dlouhodobě kritizuje Matoviče kvůli stylu jeho vládnutí a způsobu komunikace | Zdroj: ČTK

Podle dřívějších informací slovenských médií opozice shromáždila dostatek poslanců na sesazení kabinetu.

Čtyři ministři za SaS opustili vládu v září poté, co Matovič nevyhověl požadavku SaS, aby z vlády odešel. SaS a Matovič byli dlouhodobě ve sporu ohledně různých témat.

Slovenský ministr financí Matovič nabídl demisi, pokud opozice podrží vládu

Číst článek

Loni v březnu si SaS spolu s nejmenší vládní stranou Za lidi vymohla odchod Matoviče z funkce premiéra, novým ministerským předsedou se stal Matovičův stranický kolega z nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Eduard Heger.

„Pád vlády v této době způsobí chaos a neschválený státní rozpočet strádání lidí a mimořádné ekonomické škody pro stát. Záleží mi na rukojmích. Dnes jsou rukojmími všichni lidé na Slovensku,“ prohlásil Matovič.

Nepřijatelné podmínky

„Je zjevné, že opět jednou byly podmínky dány tak, aby byly pro nás nepřijatelné. Demise Igora Matoviče neměla být jen hypotetickou možností, ale měla být i skutečně podaná. Dost bylo chaosu, odmítáme se na tom podílet,“ uvedl Sulík v tiskové zprávě. Dříve během dne se Sulík sešel s Hegerem.

SaS dlouhodobě kritizuje Matoviče kvůli stylu jeho vládnutí a způsobu komunikace. Dříve strana oznámila, že nehodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok.

,Hanba a rozdělená společnost.‘ Slovenská Svoboda a Solidarita navrhne vyslovení nedůvěry vládě

Číst článek

OLaNO už na konci srpna, těsně před vypršením tehdejšího ultimáta SaS na odchod Matoviče z vlády, podmínilo případnou Matovičovu demisi splněním několika požadavků.

Sulík tehdy vyhověl jedinému, a to rezignaci na funkci ministra hospodářství. O dalších návrzích koaličního partnera chtěl Sulík jednat až po rezignaci Matoviče, což se tehdy ale nestalo.

Hlasování sněmovny o nedůvěře vládě bylo původně naplánováno na úterý. Parlament ale termín rozhodování o pádu vlády posunul na žádost OLaNO o dva dny, a to kvůli trojici nezařazených poslanců, kteří stejně jako část opozice požadují vypsání nových voleb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme