Slovenský premiér Matovič hodlá odejít z politiky, pokud bude odvolán. Koalice ho při hlasování podrží

Slovenský premiér Igor Matovič je připraven odejít z politiky, pokud mu parlament ve čtvrtek vysloví nedůvěru. Matovič tak ve středu reagoval na svoji plagiátorskou kauzu, která se stala jedním z důvodů opozičního návrhu na jeho odchod. Zástupci čtyřčlenné koalice ohlásili, že ho podrží. Matovič také kritizoval média, která na opisování upozornila. Ještě jako opozičník přitom plagiátorství tehdejšího šéfa sněmovny kritizoval a žádal rezignaci.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Igor Matovič | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

„O tom, zda mám být i s těmito hříchy předsedou vlády, rozhodnou poslanci. Když mě odvolají, odejdu z parlamentu i z politiky,“ řekl Igor Matovič, který se stal premiérem po vítězství svého protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v únorových volbách. Dodal že v případě odvolání z funkce premiéra zůstane OĽaNO v koalici.

Slovenský premiér Matovič čelí nařčení z plagiátorství. V reakci přiznal, že školu zanedbával

Číst článek

Matovič podle Denníku N ve své diplomové práci z roku 1998 opsal pasáže ze dvou knih, doplnil několik stránek a výsledek odevzdal jako své dílo, aniž použité zdroje řádně citoval.

Po zveřejnění kauzy Matovič minulý týden na sociální síti napsal, že odstoupí z funkce premiéra, až splní předvolební sliby. Uvedl také, že pokud do diplomové práce něco ukradl, tak je zloděj. Ve středu ale tvrdil, že úmyslně nepochybil.

Zároveň obvinil Denník N, že článek zveřejnil záměrně v době jeho cesty do Bruselu, kde státníci zemí EU až po dlouhých jednáních dospěli k dohodě o vytvoření fondu na obnovu ekonomik postižených pandemií. Podle ministerského předsedy došlo k ohrožení slovenských zájmů.

„Nikdy jsem se nesnažil zatajit, že jsem vycházel ze zmíněné studie, a jsem si jistý, že jsem ji i přímo v diplomové práci citoval. Byl jsem si jistý, že v mé práci bylo všechno řádně citováno,“ řekl Matovič.

Slovenští plagiátoři

To bylo podle něj i důvodem, že jako opoziční politik před více než rokem kritizoval tehdejšího šéfa parlamentu Andreje Danka (SNS) za plagiátorství v jeho rigorózní práci. Ve středu dodal, že Danko na rozdíl od něj zkopíroval jinou práci a tu odevzdal.

‚Udělal jsem všechno, co jsem měl.' Šéf slovenské sněmovny Kollár čelí nařčení z plagiátorství

Číst článek

Matovič se hájil také tím, že již v roce 2012 jiný list napsal, že třetina jeho diplomové práce se odvolává na ekonomickou publikaci. Novinářům ale nedal souhlas k tomu, aby jeho diplomovou práci uloženou v knihovně mohli zkopírovat a následně zveřejnit. Dodal, že svou práci neviděl od roku 1998 a nebude do ní ani v budoucnu nahlížet.

Slovenský premiér není prvním politikem nynější koalice, který čelí obvinění z plagiátorství. Média již dříve upozornila, že také například předseda parlamentu a šéf druhého nejsilnějšího vládního hnutí Jsme rodina Boris Kollár ve své diplomové práce bez uvedení zdroje zkopíroval cizí texty.

Proti Kollárovi se vymezily také dvě menší koaliční strany Svoboda a solidarita a Za lidi, jejichž poslanci se pak ale nezúčastnili následného hlasování o jeho odvolání z čela parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme