IISS: Největší bezpečnostní hrozbou je Afghánistán a Írán

Mezinárodní institut strategických studií v Londýně (IISS) zveřejnil zprávu, ve které mimo jiné upozorňuje, že zatímco velké asijské země s rychle rostoucími ekonomikami, jako jsou Čína nebo Indie, rychle zvyšují výdaje na zbrojení, Spojené státy a země západní Evropy většinou snižují výdaje na obranu, aby omezily schodky veřejných rozpočtů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské pozorovací stanoviště v jižním Afghánistánu

Vojenské pozorovací stanoviště v jižním Afghánistánu | Foto: 601. skupina speciálních sil

"Kontrast v dynamice mezi Čínou a Indii na jedné straně a Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí na straně druhé neberou autoři zprávy jako nějakou okamžitou a naléhavou hrozbu, ale spíše jako okolnost, se kterou je dobré počítat a kterou je potřeba monitorovat," řekl na Rádiu Česko spolupracovník ČRo v Británii Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpráva mezinárodního Institutu strategických studií v Londýně prostudoval spolupracovník v Británii Ivan Kytka.

Zpráva podle něj ale upozorňuje na jednu zajímavou věc - určitou netransparentnost ve výdajích na zbrojení v případě Číny.

"Má se za to, že do celkové sumy 70 miliard dolarů nejsou započítány náklady na nákupy zbraní v zahraničí nebo výdaje na vojenský výzkum a vývoj," přiblížil.

Stratégové podle něj celkově očekávají, že čínská armáda bude v budoucnu mnohem aktivnější v antiseparatistických a antiteroristických aktivitách v Pekingu. "A pokud jde o vnější hrozbu Číny, tak znalci zmiňují mnohem větší asertivitu především čínského námořnictva," uvedl.

Čistě vojenské řešení zřejmě neexistuje

Za dvě největší hrozby neklidu a bezpečnosti v roce 2010 považují akademici z Institutu strategických studií Afghánistán a také Írán. V Afghánistánu podle Kytky nedokáží ani londýnští znalci odhadnout, zda bude pro stabilizaci země příznivější velký nárůst amerických vojenských sil nebo ohlášený proces usmiřování s umírněným křídlem Talibanu.

"Zpráva jakoby v náznaku připouští, že čistě vojenské řešení pro Afghánistán neexistuje. Určitý skepticismus převládá také v tom, kdo a jak v Afghánistánu, který má slabé státní instituce, bude moci kontrolovat umírněný Taliban," vysvětlil Kytka.

Pokud jde o Írán, Institut podle něj upozorňuje na to, že jaderný program Teheránu, který je považován za hrozbu, momentálně provázejí nejrůznější finanční a technické potíže.

"Nicméně je to hrozba stejně jako rozvíjející se program raket středního doletu Teheránu," uvedl Ivan Kytka k čerstvé zprávě Mezinárodního Institutu pro strategická studia, která hodnotí vojenskou situaci ve světě v roce 2010.

Katarína Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme