45 let od pořízení ikonického snímku. Co dnes dělá její autor i dívka z fotografie?

Fotka takzvané napalmové dívky z Vietnamu slaví výročí. Ikonický snímek se kdysi málem nedostal do médií kvůli nahotě. Ze stejného důvodu skoro o půlstoletí později fotku dočasně cenzuroval Facebook. Přes všechny peripetie se válečný snímek stal jedním ze symbolů moderní doby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavná fotografii nahé vietnamské dívky popálené napalmem | Zdroj: ČTK

Je to jedna z nejznámějších fotek 20. století. K objektivu běží bosé děti, popálené od napalmu, a křičí bolestí. Za nimi oblak kouře. Takový byl Vietnam v roce 1972 uprostřed války. Do novin se ten obrázek nejdřív neměl vůbec dostat. Po 45 letech se o něm říká, že změnil pohled světa na válečné utrpení.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Dlouho jsem si vůbec nevěřila, myslela jsem, že mě nikdo nikdy nebude chtít," vzpomíná 'napalmová dívka'.

Bylo 8. června 1972. Fotograf agentury AP Nick Ut toho rána vyrazil fotit na frontu jako každý den. Ze Saigonu mu to autem trvalo jen půl hodiny. Krátce po poledni přiletěla letadla a zasypala malou vesnici bombami s napalmem. Podobnou scénu už Nick Ut viděl mockrát, a tak nečekal průlomové obrázky. Prst na spoušť ale dal hned, jak z kouřové clony začaly vybíhat malé děti.

„Proběhla kolem mě a viděl jsem, jak hrozně je popálená. Řekl jsem si 'bože', už nechci dál fotit. Křičela a opakovala, já umírám, umírám! Potřebuju nějakou vodu! Tak jsem ji polil. Chtěl jsem jí nějak pomoct. Už jsem nefotil a chtěl ji jenom zachránit," vzpomínal autor slavného snímku v rozhovoru pro televizi ABC7.

'Milý Marku, zneužíváš svou moc.' Šéfredaktor kritizuje Zuckerberga kvůli smazání známé fotografie z vietnamské války

Číst článek

Ta dívka, o které mluvil, se jmenuje Kim Phucová. Tehdy jí bylo devět a napalm jí popálil polovinu povrchu kůže. Na místě bylo několik novinářů a kromě fotek vznikly i drastické videozáběry. Fotograf Nick odvezl Kim rovnou do nemocnice a postaral se, aby ji lékaři mezi spoustou jiných zraněných zachránili. Agentura AP nejdřív fotku nechtěla vůbec použít, protože dívka na ní byla nahá. Nakonec se ale na obrázek podíval jiný editor a ikonický snímek se rozletěl do světa.

Kim později svůj příběh vyprávěla nespočetněkrát. Před americkými válečnými veterány z Vietnamu jako gesto smíření, v řadě médií i na spoustě pódií coby velvyslankyně dobré vůle OSN.

Teď jsem silná, říká dnes žena z fotografie

„Dlouho jsem si vůbec nevěřila, myslela jsem, že mě nikdo nikdy nebude chtít. Že nebudu mít děti, prostě žádný normální život. Jen proto, že jsem tak ošklivá. Teď jsem ale silná. Ze všeho špatného si beru to dobré," říká.

Vietnamský konflikt skončil tři roky poté, co fotka vznikla. Jestli snímek opravdu změnil pohled na válku, se dokazuje těžko. Určitě ale změnil život jeho aktérům na obou stranách objektivu.

Kim dnes má dvě děti, žije v Kanadě a podstoupila laserovou terapii na odstranění jizev. Fotograf Nick dostal za její fotku Pullitzerovu cenu a letos odešel do penze.

 

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme