Ikony jsou pro pravoslavné Řeky nezbytnou součástí života, přibližují je k Bohu

Na Korfu se před pravoslavnými Velikonocemi, které začínají 12. dubna, otvírají nové obchody. Provází to engenia, zvláštní slavnost posvěcení s pravoslavným popem. V turisty nejvíc oblíbené ulici Korfu, hned vedle nejsvětějšího kostela svatého Spyridona, si obchod s pravoslavnými ikonami otevřela Češka Lenka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravoslavné Velikonoce na Korfu | Foto: Pavla Smetanová

Na ulici svatého Spyridona v centru městečka Kerkyra je večer rušno. Slaví se tu otevření nového obchůdku s ikonami.

Pro mnohé Korfany je to za celou zimu jediná velká událost, a tak se tu zvědavě rozhlížejí už před začátkem slavnosti, nosí majitelům květiny a přání, aby se jim dařilo, a mnozí z nich si pro štěstí kupují svaté obrázky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ikony Řeky přibližují k Bohu a dávají jim sílu. Takzvaná táma, tedy destička ze stříbra, prý uzdravuje

Nová majitelka, Češka Lenka, nervózně podupává před obchodem a vyhlíží, kolik lidí přijde. Její manžel Spyros chystá na stůl pohoštění, a pak některým zájemcům podává výklad o ikonách.

Lenka už na Korfu bydlí mnoho let, doposud ale pracovala v cestovním ruchu. „Seběhlo se to rychle. Myslím, že to byl dobrý nápad. Proč zrovna ikony? Protože do téhle ulice vedle svatého Spyridona se hodí ikony a ne nafukovací kačenky," vysvětluje Lenka svůj nápad otevřít si obchod s ikonami.

Brzy začínají pravoslavné Velikonoce a ulice se budou plnit hlavně řeckými návštěvníky. Pro ně jsou totiž Velikonoce největšími svátky v roce. Pro obchodníky tyto dny znamenají většinou velké tržby.

I Lenka doufá, že se jim bude dařit: „Já jsem poprvé na pravoslavných Velikonocích v pozici prodejce ikon, tak nevím, co mě čeká. Snad přijdou zákazníci a budou se jim naše ikony líbit."

Velikonoce jsou v Řecku největšími svátky

Aby ale svůj úspěch neponechali náhodě, pozval její manžel Spyros pravoslavného popa, aby obchod vysvětil. Takové svěcení je v Řecku běžnou záležitostí.

„Děláme to proto, aby se obchodu dařilo, takže přivedeme faráře, aby mu požehnal. Abychom byli úspěšní, zdraví a aby nám obchod vydělával peníze," slibuje si od požehnání Spyros.

Pravoslavným popům se za různé speciální úkony platí. Neexistují žádné tarify, ale každý dá, co uzná za vhodné. Papa Georgios je ovšem rodinný známý. „Ten náš chtěl jen Kozla. Opravdu, české pivo Kozel černý, to mu stačilo," směje se Spyros.

Nejen Řekové a Rusové se však zajímají o ikony. Další Češka Martina, která na Korfu dlouhodobě žije, novému obchodu fandí.

„Jsem nadšená, je to tu krásné, zlatá s červenou a nakoupila bych si všechno. Líbí se mi voskové obrázky, mramor a ručně malované tašky. Já na to věřím, kupuju náramky komboskini a taky táma, tak se to jmenuje řecky.“

Svatý Spyridon léčí

„Když je někdo nemocný, věříme, že ho uzdraví svatý Spyridon, tak si koupíme táma, to je taková destička ze stříbra s částí těla, která se má uzdravit. To se věší u svatého Spyridona nebo jinde v kostele. Moje maminka měla nemocné oči a takhle se uzdravila. Takže já tady budu nakupovat určitě," dodává Martina.

Pro pravoslavné Řeky jsou ikony nezbytnou součástí života. „Ikona je pro mě ta nejbližší věc, kterou můžu mít u sebe doma a která mi přibližuje to, v co věřím. Mám jich doma hodně, mám je prostě ráda,“ vypráví právnička Lena a doplňuje:

„Jsem přesvědčená, že ikony jsou důležité pro všechny. Pro někoho, kdo nevěří, je to nádherné umění a pro věřící je to velmi významná věc."

Její manžel Jorgos s ní souhlasí. „Ikona nám dává velkou sílu. Každý věří v něco, my jsme ortodoxní křesťané a ikony nás přivádějí blíž k Bohu a dodávají nám sílu," potvrzuje Jorgos.

Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme