Ilegální imigranti už jsou v centru Atén. Začíná tam jejich vysněná cesta do Evropy

Řecká ekonomika rozdýchává stále citelnější dopady krize a do toho ještě přichází starost o desítky tisíc ilegálních přistěhovalců. Pro běžence ze Sýrie a jiných zemí Blízkého východu jsou řecké ostrovy u tureckého pobřeží vstupní bránou do Evropy. Řecko se o ně nemůže postarat v záchytných centrech. Mnozí proto končí v ulicích Atén. Tam začíná jejich cesta do vysněného evropského ráje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilegální uprchlíci vystupují z řeckého trajektu, který je přivezl do přístavu Pireus | Zdroj: Reuters

„Jsem tu, abych se vydal do Evropy a žil tam, protože se to nedá. Každý den tam na ulicích umírají lidé. Muži, ženy, děti. Copak o tom nevíte?“ ptá se rozzlobeně syrský Kurd Roni.

21letý student ekonomie žil v Allepu, dnes rozbombardovaném syrském městě. Do Řecka se dostal z Turecka. Připlul na jedné z lodí tureckých pašeráků do přístavu Mitilini na ostrově Lesbos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecko se už nedokáže postarat o imigranty v záchytných táborech, mnozí proto končí v ulicích Atén. Reportáž zpravodaje Pavla Nováka

Roni nechápe, proč jsou na něj a stovky dalších imigrantů Řekové zlí. Proč mu v hotelu nechtějí pronajmout pokoj, když nemá doklady. Peníze ale má. Jak říká, hodně peněz. Strašně moc peněz.

Jeho kolegové, kteří přijeli spolu s ním z Mitilini a usadili se prozatím na náměstí Omonia v centru Atén, už tak movitě nevypadají. Posedávají nebo polehávají ve stínu u svých tašek, batohů a sbalených kufrů.

Z ostrova Lesbos jich do aténského přístavu Pireus přivezla pobřežní stráž asi dva tisíce. Od začátku roku zadržela v Egejském moři už přes 40 tisíc ilegálních přistěhovalců. Roni podobně jako ostatní běženci za cestu do Řecka tučně zaplatil.

Syrští uprchlíci v Aténách | Foto: Pavel Novák

„Brali si tisíc euro. Za každého. I za děti,“ tvrdí Roni. Kdo peníze inkasoval, ale neví. Někdo mu zatelefonoval, v kolik hodin má být na pláži, vzal si peníze a už jeli rovnou k ostrovu, který byl na dohled.

Další běženci vysvětlují spíše zvuky a gesty, proč utekli a kam směřují. Míří do Německa. Na otázku, jestli se tam ve své vysněné zemi domluví, ale krčí rameny a mávají rukou.

Trasa Mitilini - Atény | Foto: Český rozhlas

Syrští uprchlíci už dorazili i do Atén | Foto: Pavel Novák

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme