Při ilegálním překročení americké hranice loni zemřelo nejvíc Mexičanů od roku 2006

Při nelegálním překročení hranic z Mexika do Spojených států zemřelo loni 422 Mexičanů. Jde o nejvyšší počet od roku 2006, kdy při cestě za „americkým snem“ na tamní hranici zemřelo 442 lidí. Informoval o tom místní deník El Sol de México s odvoláním na údaje mexického ministerstva zahraničí.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plot na hranici mezi USA a Mexikem (ilustrační foto) | Foto: Rick Wilking | Zdroj: Reuters

Nejvíce úmrtí eviduje mexické ministerstvo zahraničí v oblasti Sonorské pouště, která se rozkládá na území Mexika i Spojených států. Kvůli extrémním klimatickým podmínkám tam loni zemřelo 248 Mexičanů, kteří nelegálně překročili hranici do USA. Podle mexického deníku byla příčinou jejich úmrtí dehydratace či podchlazení kvůli nízkým teplotám na poušti v noci.

Druhou nejnebezpečnější oblastí se pro migranty stala řeka Rio Grande (Mexičany nazývaná Río Bravo), která tvoří přirozenou hranici mezi Texasem a několika státy mexické federace a v níž se loni utopilo 141 mexických uprchlíků směřujících do USA.

Do Spojených států utíkají přes Mexiko také lidé z Hondurasu, Salvadoru či Guatemaly, kteří mnohdy i s celými rodinami prchají před chudobou a vysokou kriminalitou. Letos jejich počty výrazně rostou, v květnu američtí pohraničníci u mexické hranice zastavili 180 034 běženců při pokusu nelegálně se dostat to USA. Jde o nejvyšší údaj od dubna 2000.

Tyto počty rostou už několik měsíců, za březen to bylo 172 000 a za duben skoro 179 000. Výraznou migrační vlnu někteří připisují vstřícné rétorice nového amerického prezidenta Joea Bidena, který je v úřadu od ledna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme