Duhová mapa Evropy: situace sexuálních menšin se v Česku zhoršila, zpráva cituje i Piťhovo kázání

Na stupnici, která hodnotí evropské státy podle postoje k sexuálním menšinám, skončilo Česko na nelichotivém 31. místě. Znamená to, že má blíže k zemím, kde se lidská práva porušují a příslušníci těchto menšin jsou diskriminovaní, než k těm, kde platí rovnost a respekt. Vyplývá to ze žebříčku organizace ILGA-Europe, která srovnává desítky kritérií. Nejlépe si vede Malta, nejhůř země východní Evropy, kavkazské státy a Turecko.

Oslo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Rainbow map 2019" - index organizace ILGA-Europe

"Rainbow map 2019" - index organizace ILGA-Europe | Zdroj: Infogram/iROZHLAS.cz

Česko se letos na indexu umístilo celkově na 31. pozici ze 49 zkoumaných evropských států. Dosáhlo 26 bodů ze stostupňové škály. Mezi 28 členskými zeměmi Evropské unie je pak na 21. příčce. Lépe je na tom Maďarsko i Slovensko.

Návrat do minulosti?

Obecně se podle organizace stav v Evropě poprvé za deset let zhoršil: například Bulharsko zrušilo úpravu, podle které si mohli transsexuálové v dokumentech změnit uvedené jméno.

„Bohužel, tento rok vidíme u řady zemí konkrétní důkazy o posunu nazpátek na politické i legislativní úrovni,“ uvedla výkonná ředitelka organizace Evelyne Paradisová. „V současné rostoucí polarizaci společenského a politického prostředí jsou zákony a politiky pro komunitu LGBT (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby, pozn. red.) poslední obrannou linií,“ dodala.

Celkově dopadl nejhůř Ázerbájdžán, Turecko, Arménie a Rusko. Tomu organizace vyčítá například zprávy o pronásledování gayů v Čečensku, ale i homofobní útoky v ruských městech a to, že stát o zločinech z nenávisti kvůli sexuální orientaci neshromažďuje data.

ILGA-Europe

Index nevládní organizace, která funguje jako zastřešující fórum pro evropská uskupení gayů, lesbiček a dalších sexuálních menšin, se zaměřuje na šest hlavních posuzovaných oblastí (právo na azyl, občanská společnost a svoboda projevu, právní uznání genderu a tělesné integrity, projevy nenávisti, rodinu a rovnost a zákaz diskriminace), přičemž každá má další kritéria. Jde třeba o to, zda daná země uznává právně páry stejného pohlaví či zda mají rodičovská práva. Zkoumají se i různé formy diskriminace, například v přístupu ke službám, k zaměstnání a podobně.

„V listopadu policie zabavila ve škole v Jekatěrinburgu dětské kresby ke Dni tolerance. Na některých totiž byly páry stejného pohlaví, což podle policie propagovalo netradiční sexuální vztahy,“ uvádí zpráva týkající se Ruska.

Nejhůř je v Lotyšsku a Polsku

Z unijní států dopadlo nejhůř Lotyšsko, kde se podle zprávy organizace loni stalo 22 útoků proti sexuálním menšinám. Parlamentní výbor tam také odmítl petici za zavedení registrovaných partnerství.

Špatně ILGA hodnotí i situaci v Polsku, které v rámci unie skončilo předposlední. V té souvislosti uvádí například zákaz pochodů rovnosti, který uplatňují někteří primátoři měst.

Ve zprávě o stavu v České republice zmiňuje organizace mimo jiné kázání kněze Petra Piťhy z loňského října. Jeden z nejvýše postavených představitelů katolické církve v Česku při kázání ve svatovítské katedrále kritizoval Istanbulskou úmluvu.

Podle něj by dokument Rady Evropy namířený zejména proti páchání násilí na ženách vedl v Česku k přijetí „dokonale zvrácených zákonů“ proti tradiční rodině. Piťha věřícím mimo jiné řekl, že jejich rodiny za názor, že muž a žena nejsou totéž, budou roztrženy, vezmou jim děti, za jakýkoliv nesouhlas bude deportace do „pracovně výchovných táborů vyhlazovacího charakteru“, homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu, děti si budou moci zvolit pohlaví a rodiče jim ani nebudou moci dát jméno.

‚Žádné blábolení o toleranci.‘ V Polsku zadrželi ženu, která vyměnila Madoně svatozář za duhovou vlajku

Číst článek

Podle organizace Česku chybí zákony pro postihování projevů nenávisti na základě sexuální orientace nebo genderu a také právní úprava stejnopohlavních rodin s dětmi nebo manželství – byť zpráva uvádí, že návrh na zavedení manželství leží v Poslanecké sněmovně a provází ho bouřlivá debata zákonodárců.

Prvenství drží katolická Malta

Premiantem celé Evropy je naopak Malta, u které ILGA pozitivně hodnotí monitoring zločinů z nenávisti i fakt, že vláda loni přijala už druhý strategický a akční plán pro rovnost lidí LGBTQ nebo přístup k umělému oplodnění pro samotné ženy nebo stejnopohlavní páry. Malta je v čele žebříčku už počtvrté za sebou.

Výrazně lepší situace než ve východní Evropě je dlouhodobě také v západní a v severní Evropě, ale i tam se skóre jednotlivých států meziročně zhoršilo: ve Velké Británii o pět bodů, ve Francii dokonce o deset.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme